W tym roku po raz pierwszy obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się na pl. Zamkowym. Poprzedziły je uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin oraz Msza św. odprawiona przez abp. Stanisława Budzika w archikatedrze lubelskiej w intencji Ojczyzny.
Choć pogoda w tym roku nie zachęcała do spacerów, to jednak plac przed lubelskim zamkiem tuż przed godz. 12 wypełnił się ludźmi, którzy chcieli we wspólnocie świętować kolejną, 98. już rocznicę odzyskania przez Polską niepodległości.
Uroczystości na pl. Zamkowym poprzedziła Msza św. w archikatedrze. Arcybiskup Budzik w homilii przywołał postać wielkiego Polaka Jana Pawła II, który, jak zaznaczył arcybiskup, był bardzo rozmiłowany w polskiej kulturze, historii i tradycji, i był dumny z tego dziedzictwa. - Jednocześnie szedł do wszystkich narodów, okazywał szacunek dla innej kultury. Uczył nas, jak nie ulegać pokusie ciasnego nacjonalizmu, który chce własny naród tylko wybielić, a nie oczyścić, ale jednocześnie uczył, jak uciekać od pokusy modnego kosmopolityzmu, którego hasłem jest: "Tam ojczyzna, gdzie jest dobrze" - podkreślał abp Budzik.
Zwracał także uwagę, że ojczyzna to przede wszystkim ludzie. - To krewni, koledzy i znajomi, także ci, którzy żyli przed nami, którzy na stałe się wpisali w dzieje naszej ojczyzny, ale też ci, którzy nadal służą sprawie narodowej często niedocenianą pracą - tłumaczył.
Po uroczystej Mszy św. obchody rocznicy rozpoczęło złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitanie kompanii honorowych, odegranie hymnu narodowego oraz podniesienie flagi państwowej na maszt. - Możemy się różnić, spierać, a nawet kłócić, ale nie możemy się zdradzać - mówił podczas swojego wystąpienia lubelski wojewoda Przemysław Czarnek. - Nie możemy zdradzać niepodległości RP. Jestem przekonany że wszystkich nas, tu obecnych na pl. Zamkowym, pomimo wielu różnic, sporów i waśni, łączy dziś Niepodległa Rzeczpospolita Polska - nasze wspólne dobro - zaznaczył.
Nie zabrakło Apelu Pamięci oraz salwy honorowej, a także musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej i zespołu Na Granicy. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy obchodów mogli oglądać defiladę kompanii honorowych oraz jazdy i pojazdów historycznych.
Po godz. 14 historyczne pojazdy wojskowe przemieściły się w eskorcie Żandarmerii Wojskowej do Świdnika, gdzie rekonstruktorzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wraz z pocztem sztandarowym Szwadronu Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz rekonstruktorami oddziału "Ćwieków" wezmą udział w patriotycznym śpiewaniu, zorganizowanym dla mieszkańców na pl. Konstytucji 3 Maja przez władze Świdnika. W śpiewaniu weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda, który na świdnickim rynku ma się pojawić o godz. 18.20.