• facebook
 • rss
 • Dlaczego kultywowanie tradycji jest nam potrzebne?

  ks. Rafał Pastwa ks. Rafał Pastwa

  dodane 12.01.2017 16:17

  Wśród najważniejszych wartości są: rodzina, życie drugiego człowieka, którego nie wolno zabierać, Bóg, dom jako przestrzeń najświętsza i najbezpieczniejsza oraz harmonijność relacji międzyludzkich. Ale z tą harmonijnością nie jest najlepiej...

  Z dr hab. Katarzyną Smyk z Zakładu Kultury Polskiej w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS rozmawia ks. Rafał Pastwa.

  Wydawać by się mogło, że tradycja kolędowania zanika, a tymczasem coraz częściej można spotkać chociażby kolędników misyjnych.

  W ubiegłym roku jechałam z moją mamą o zmroku przez wioski wokół Lubartowa, żeby oglądać kolorowe iluminacje i dekoracje domów. A tam całe grupy kolędników. Poza dużymi miastami kolędnicy są nadal aktywni. A nawet w mieście można spotkać chłopców z szopką, którzy śpiewają kolędy i chodzą od bloku do bloku, od klatki do klatki. Na LSM-ie spotkałam również kolędujące dziewczynki.

  Tradycja miesza się z nowoczesnością. Trudno zachować jedno, bez utraty drugiego…

  Dzisiaj mamy do czynienia z cyfryzacją i digitalizacją, które szerokim pasmem weszły w nasze życie. Ten proces dosięga wszystkich bez wyjątku, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Jest to dobre – bo mamy ze sobą łączność i kontakt, stajemy się globalną wioską. Ten, kto mieszka samotnie, jest osobą starszą lub niepełnosprawną, ma taki sam dostęp do zjawisk, informacji i komunikacji jak inni. Ale wysoki poziom technologiczny zachwiał naszymi bezpośrednimi relacjami i kontaktami. Świat wirtualny, zapośredniczony przez media, i ten realny – to dwa zupełnie inne wymiary, nieprzystające do siebie.

  W jaki sposób w takich okolicznościach kultywować tradycje, także te rodzinne, które kształtują człowieka od początku…?

  Badacze folkloru, czyli tego, co wspólnotowe, co łączy grupę i buduje jej tożsamość, podkreślają, że można mówić o folklorze każdej rodziny. Chodzi o pewien rytuał świętowania, o praktyki kulturowe podczas określonych spotkań czy rocznic. Ten folklor stabilizuje i utwierdza nas w przekonaniu pewności i poczucia bezpieczeństwa.

  Jak my, Polacy wypadamy pod względem tradycji na tle Europy?

  Inni też świętują, ale Polska będzie na tle innych krajów europejskich krajem bardziej tradycyjnym, bo dbamy o tradycję. Pewnie na to miały wpływ liczne czynniki, w tym ekonomiczne. Dużą rolę w zachowaniu tradycji odegrał Kościół.

  Pojawiają się głosy przedstawicieli niektórych środowisk mówiące, że już wystarczająco u nas tradycji i należy iść w kierunku nowoczesności…

  Podtrzymując tradycję, Kościół jednocześnie zachęca do rozwoju i edukacji, przygotowując nas do sporu o wartości. Oznacza to, że należy poznać swoją tradycję oraz wartości i dopiero wtedy je szerzyć. Nikt nas nie przymusza do ślepego i biernego posłuszeństwa. Jako badacz folkloru dostrzegam, iż kultywowanie tradycji jest nam potrzebne. Czuję się aksjologiem, badam system wartości, który mnie najbardziej interesuje. Potrafię z tekstów folkloru i tekstów współczesnej kultury wyczytać wartości istotne dla danej osoby czy grupy osób.

  A jakie wartości w naszym kręgu kulturowym są najważniejsze?

  Już analiza chociażby pieśni ludowych pokazuje wyraźnie, że wśród najważniejszych wartości są: rodzina, życie drugiego człowieka, którego nie wolno zabierać, Bóg, dom jako przestrzeń najświętsza i najbezpieczniejsza oraz harmonijność relacji międzyludzkich.

  Z tą harmonijnością jest chyba niezbyt dobrze w przestrzeni publicznej?

  Zgadza się. Upadły na przestrzeni ostatnich lat autorytety, w tym autorytet nauczyciela i artysty. Niewiele osób czyta książki, a literatura stanowi przecież materiał tożsamotwórczy. Aby odwrócić ten trend, potrzeba zrozumienia zachodzących procesów wokół nas i chęci zasypywania powstałej na skutek antagonizmów przepaści między nami.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół