Nowy numer 11/2024 Archiwum

UMCS się zmienia

Miniony rok na uczelni i plany na najbliższą przyszłość przedstawił rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski

Uniwersytet Marii Skłodowskiej Curie ma za sobą dobry rok uważa rektor. - Oczywiście nigdy nie jest tak, by nie mogło być lepiej, ale cieszymy się, że w sytuacji wszechobecnego kryzysu demograficznego liczba studentów w ubiegłym roku nie zmalała drastycznie. Na rok akademickim 2016/17 przyjęliśmy około 9,5 tys. studentów. Systematycznie rośnie też liczba studentów z zagranicy. W roku na studia przyjęto 700 cudzoziemców, zaś ich ogólna liczba na uczelni przekracza 1600. Pochodzą z 40 różnych krajów - mówi.

Najwięcej zagranicznych studentów pochodzi z Ukrainy, gdzie w UMCS w Równym i Lwowie otworzył swoje centra informacyjne. Wiele szkół ukraińskich ma także umowy o partnerstwie z lubelską uczelnią.

Pod względem ilości studentów zagranicznych UMCS plasuje się w ścisłej czołówce w kraju.

- Prowadzimy też wiele programów badawczych międzynarodowych, co podnosi nasze znaczenie i ułatwia różnego rodzaju dotacje - mówi rektor.

W ostatnim czasie na uczelni poprawiła się średnia wieku pracowników naukowych. Tak przeciętny doktor UMCS ma 33 lata, zaś doktor habilitowany 45.

- Stawiamy na młodych i oni to doceniają wybierając studia właśnie na naszym uniwersytecie. Oprócz dobrego poziomu wiedzy proponujemy im poszerzanie swoich kompetencji, czego wymagają dziś pracodawcy. Chcą by pracownik był nie tylko specjalistą w swojej dziedzinie, ale i posiadał różne dodatkowe umiejętności. Dlatego zmieniliśmy formułę Biura karier, które funkcjonuje na UMCS i z typowego doradztwa zawodowego zamieniliśmy je na jednostkę wyposażającą studentów właśnie w owe dodatkowe kompetencje pożądane przez pracodawców - podkreśla prof. Michałowski.

By wszystkim lubelskim uczelniom było lepiej UMCS wyszło z propozycją utworzenia Związku Uczelni Lubelskich, który miałby ze sobą współpracować w bardzo różnych dziedzinach i wspólnie ubiegać się o różne programy. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem statutu tegoż związku.

Dumą UMCS jest też Eco-Tech jednostka naukowo badawcza skupiająca wszystkie środowiska naukowe Lublina wyposażona w doskonałe nowoczesne laboratoria, największy rezonans magnetyczny przystosowany do nietypowych badań i zaplecze naukowe, które może być wykorzystywane do wielu badań.

- Dzięki Eco-Tech i możliwościom jakie stwarza mamy nadzieję, że prowadzone tam badania i ich wyniki zmienią Lublin w lokalną Dolinę Krzemową - marzy rektor.

W najbliższym czasie Wydział Politologii i Instytut Psychologii czeka rewolucja. Obecnie jednostki te mieszczą się w zabytkowych budynkach w centrum miasta. Uczelnia planuje je sprzedać, a politologię i psychologię przeprowadzić do nowych budynków, których budowę planuje na terenach powojskowych będących własnością uczelni.

Nadchodzący rok jednak jest przede wszystkim rokiem patronki uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, której 150. rocznica urodzin przypada w tym roku. Z tej racji uczelnia przygotowała szereg publikacji, konferencji, spotkań, wystaw i film opowiadający o Marii Curie.

- Chcemy pokazać jak wyjątkową kobietą, Polką, patriotką, naukowcem była Maria Curie. Może uda się nam zaprosić któregoś z jej wnuków by podzielił się wspomnieniami. Na pewno w tym roku będziemy wielokrotnie o tej postaci mówić i pokazywać ją - zapewnia rektor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy