Metropolita lubelski przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i osób, które zginęły w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem siedem lat temu, została odprawiona w kościele Matki Bożej Królowej Polski na „Tatarach” w Lublinie. Przewodniczył jej abp Stanisław Budzik. Uczestniczyli w niej wierni, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz, w tym wojewoda lubelski.
- Te bolesne wydarzenia naszej historii, zbrodnię katyńską i tragedię, katastrofę smoleńską wspominamy w jednym dniu. Pasażerowie tego tragicznego lotu sprzed siedmiu lat chcieli uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Chcieli przypomnieć światu ten przerażający akt stalinowskiego terroru, zakłamywany i ukrywany przez dziesiątki lat. Nie możemy więc zapominać o rocznicy katyńskiej, bo przecież ci, którzy zginęli w Smoleńsku, pragnęli byśmy o niej pamiętali - mówił metropolita lubelski.
Nawiązał do przemówienia, które prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić 10 kwietnia 2010 r.: „ (…) Tragedia Katynia i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków. To część naszej historii, naszej pamięci i naszej tożsamości. To jednak także część historii całej Europy i świata. To przesłanie dotyczące każdego człowieka i wszystkich narodów, dotyczące przeszłości i przyszłości ludzkiej cywilizacji. Zbrodnia katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów, o sile kłamstwa. Będzie jednak świadectwem tego, że ludzie, że narody potrafią w czasach nawet najtrudniejszych wybrać wolność i obronić prawdę”.
- Siostry i Bracia, za jednych i za drugich modlimy się podczas tej Eucharystii. Wspominamy ofiarę ich życia poniesioną z miłości do ojczyzny ziemskiej, prosimy Chrystusa, aby ich przyjął w ojczyźnie niebieskiej – mówił metropolita lubelski.
Zaapelował jednocześnie, by uszanować pamięć czynów ofiar katyńskich i ofiar katastrofy smoleńskiej. – Niech one nas pobudzą do mądrej i bezinteresownej służby dla ojczyzny, na rzecz dobra wspólnego.
- W liturgii Kościoła rozpoczął się wczoraj Wielki Tydzień Męki Pańskiej, gdy prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek wychodzi ku nam i zaprasza do uczestnictwa w swej męce. Chce, abyśmy razem z Nim doszli do chwały zmartwychwstania. Chrystus pragnie, abyśmy w tajemnicy krzyża odkryli największy znak miłości Boga do człowieka - mówił abp. Budzik.
Metropolita nawiązał również do poematu Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”, w którym wolność ukazana jest jako dar, który ciągle należy zdobywać, za który ciągle należy płacić.