• facebook
 • rss
 • Diakon - to znaczy sługa! Archidiecezja lubelska ma siedmiu nowych diakonów

  ks. Rafał Pastwa ks. Rafał Pastwa

  dodane 06.05.2017 12:29

  - Modlimy się dla was o ten ewangeliczny pośpiech na wzór Maryi. Bądźcie solą ziemi i światłem świata - mówił podczas liturgii święceń w Turobinie abp Stanisław Budzik.

  Święcenia diakonatu w kościele pod wezwaniem św. Dominika w Turobinie przyjęło trzech alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie: Grzegorz Jarmosz z parafii Surhów, Dawid Lebowa z parafii Turobin i Łukasz Protasiewicz z parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie.

  Równolegle święcenia przyjęło czterech alumnów w parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie z rąk bp. Józefa Wróbla.

  Alumni zobowiązali się do pełnienia posługi diakona w duchu Bożej miłości. Zrezygnowali z założenia rodziny i zobowiązali się na zawsze do życia w czystości. Przyrzekli pogłębiać i zachowywać ducha modlitwy i kształtować swoje postępowanie na wzór Chrystusa.

  W liturgii święceń w Turobinie uczestniczyli rodzice i rodziny nowych diakonów, ksiądz rektor lubelskiego seminarium dr hab. Jarosław Marczewski, prefekci i ojcowie duchowni oraz księża zaproszeni przez alumnów. Obecni byli również klerycy zakonni i diecezjalni. Nie zabrakło parafian, którzy towarzyszyli diakonom modlitwą.

  Powitał wszystkich ks. kan. Władysław Trubicki proboszcz parafii, prosząc abp. Stanisława Budzika o przewodniczenie liturgii i modlitwę. Metropolita lubelski w słowach wstępu przypomniał znaczenie i siłę Bożej miłości względem ludzi.

  W homilii nawiązał do sytuacji diakonów w młodym Kościele jerozolimskim. Wskazał, że pierwotny Kościół składał się z ludzi mówiących po aramejsku i grecku. Judeochrześcijanie cechowali się szczególną wiernością tradycji Starego Prawa, natomiast chrześcijanie wywodzący się z kultury greckiej większą odwagą i otwartością. Ci drudzy byli zdecydowani wypełniać nakaz misyjny Chrystusa pośród wszystkich narodów. Wtedy doszło do napięcia w tym idealnym obrazie wspólnoty, o których mówią Dzieje Apostolskie. Oprócz modlitwy potrzeba było działalności charytatywnej i społecznej. Apostołowie, widząc pewne trudności, wybrali rozwiązanie instytucjonalne, powołali siedmiu mężów, wkładając na nich ręce.

  - Kościół dokłada starań, aby diakoni to byli mężczyźni dobrze znani, cieszący się dobrą opinią. Aby to byli ludzie pełni Ducha Świętego i mądrości - mówił abp Budzik. Podkreślił również znaczenie mądrości ludzkiej i kultury.

  Zauważył, że po dwóch tysiącach lat nadal spotykamy napięcia. Ale Kościół nie może się zrażać trudnościami w pełnieniu dzieła miłosierdzia. – Ono jest wpisane w istotę posłannictwa Kościoła od samego początku. Nie tylko Kościoła jako instytucji, ale każdej osoby, każdego chrześcijanina - mówił.

  - W dniu dzisiejszym archidiecezja lubelska otrzymuje siedmiu nowych diakonów. Jest ich siedmiu tak jak w pierwotnym Kościele jerozolimskim – podkreślił metropolita lubelski.

  - Chrystus powierza wam ważne zadanie, wzywa was do służby, powierza wam troskę o Jego słowo - dodał.

  - Diakon to sługa naśladujący Chrystusa w miłości miłosiernej – zaznaczył, podkreślając, że dzisiaj należy pochylać się również nad tymi, którzy wątpią lub odeszli od Ewangelii. Zachęcał również, aby nowi diakoni wpatrywali się w obraz Maryi, która jest szczególnie czczona w maju. Zwrócił uwagę, że Matka Pana służbę Bogu traktowała jako służbę człowiekowi. Gdy usłyszała wezwanie i pozdrowienie anielskie, poszła z „pośpiechem w góry”, by służyć swojej krewnej Elżbiecie.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół