Ludzie zaopatrzeni w różańce staną 7 października na granicy, by modlić się za Polskę. Akcja „Różaniec do granic” w archidiecezji lubelskiej obejmuje dwie przygraniczne parafie, które będą gościć ludzi z wielu regionów.
Dorohusk i Świerże to kościoły stacyjne, z których wierni wyruszą do wyznaczonych punktów przy granicy, by wspólnie o jednej porze, polecić nasz kraj Matce Bożej. Zarówno w Dorohusku, jak i Świerżach nigdy nie było okazji do goszczenia takiej ilości pielgrzymów. Parafie więc przygotowują się do tego wydarzenia w sposób wyjątkowy.
Program spotkania i modlitwy w całej Polsce we wszystkich kościołach stacyjnych znajdujących się najbliżej polskiej granicy jest taki sam. O godz. 10.30 pielgrzymi powinni dotrzeć do wybranych przez siebie miejsc, gdzie będzie miała miejsce katecheza wprowadzająca w ideę wydarzenia. Po niej o godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Po jej zakończeniu przewidziano przerwę na posiłek i toaletę. W zależności od odległości kościoła stacyjnego od granicy około godz. 13.00 ludzie wyruszą do wyznaczonych punktów, by o godz. 14.00 rozpocząć modlitwę różańcową.
- Sam kościół w Świerżach od granicy, czyli rzeki Bug, dzieli
Niektóre miejsca modlitwy są tuż przy drodze, za którą płynie graniczna rzeka, do innych trzeba będzie dotrzeć piechotą.
– Najdalszy odcinek do pokonania w naszej parafii wynosi około
Podobnie program wygląda w drugim z kościołów stacyjnych naszej archidiecezji w Dorohusku, z tą różnicą, że tutaj wierni do granicy wyruszą wspólnie w pieszej pielgrzymce.
– Z kościoła do punktu granicznego, od którego zaczniemy rozstawianie ludzi do modlitwy jest
W organizację modlitwy „Różaniec do granic” włączyło się w obu parafiach wielu ludzi. Swoją pomocą służy straż graniczna, straż pożarna, policja, służby medyczne, miejscowi wolontariusze znający dobrze teren. Dla mieszkańców przygranicznych miejscowości to wielka radość, ale i organizacyjne wyzwanie przygotować się na przyjęcie takiej liczby pielgrzymów, dlatego nie tylko różne służby, ale zwykli parafianie współpracują ze sobą, by było bezpiecznie, ale też po ludzku miło i dobrze.
- Moi parafianie zadeklarowali, że przygotują stoły, by ludzie mogli usiąść, panie lepią pierogi, gotują bigos, przygotują ciepłą herbatę, by ci, którzy przyjadą z różnych zakątków diecezji, a także z innych miejsc w Polsce mogli poczuć się u nas dobrze ugoszczeni – mówi ks. Henryk Suchodolski.
Dla ułatwienia organizatorom przygotowań warto było zarejestrować się na stronie internetowej Różańca do granic, jednak, jeśli ktoś tego nie zrobił też może przyjechać do stacyjnych kościołów i uczestniczyć w wydarzeniu.
- Im więcej nas będzie się modlić, tym lepiej. Różaniec ma wielką moc i przynosi wielkie owoce. Cieszę się, że ziemia w naszej parafii zostanie omodlona przez tylu ludzi, to może zmienić zarówno oblicze naszego kraju, jak i naszej parafii – podkreśla ks. Ryszard Winiarski.
Komunikat w sprawie Różańca do granic napisał także Episkopat Polski. Poniżej treść.
Dobiega końca jubileuszowy rok objawień w Fatimie. Sto lat temu Maryja przekazała trojgu portugalskich dzieci orędzie ocalenia: nawracajcie się, wynagradzajcie za grzechy przeciw mojemu niepokalanemu sercu i odmawiajcie różaniec.
Szczególną sposobnością do realizowania tego wezwania jest ogólnopolska inicjatywa Różaniec do granic. Jej celem jest podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata.
Przedsięwzięcie będzie miało miejsce 7 października tego roku, w pierwszą sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej i na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, kiedy to – zebrani na granicach naszej Ojczyzny – o jednej godzinie odmówimy cztery części różańca.
Prosimy wszystkich wiernych, aby licznie włączyli się w tę inicjatywę. Módlmy się wspólnie: duchowni, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, dorośli, młodzież i dzieci.
Niech w modlitwę różańcową włączą się również ci, którzy nie będą mogli udać się nad granice Polski. Rodziny niech modlą się w swoich domach, chorzy w szpitalach, a wspólnoty parafialne w swoich kościołach. Prosimy duszpasterzy, aby w tym dniu, przeżywali w parafiach bardziej uroczyście nabożeństwo różańcowe, korzystając z pomocy duszpasterskich przygotowanych przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl