Koncert “Wielcy Lublinianie Kardynał Stefan Wyszyński” jest drugim z cyklu koncertem realizowanym przez Cameratę w roku Jubileuszu 700 – lecia Miasta.
Cykl koncertów "Wielcy Lublinianie" przygotowanych przez Cameratę Lubelską ma na celu jak mówią organizatorzy, upamiętnienie wybitnych osobowości, związanych z dziejami Kościoła lubelskiego, historią Lublina i Lubelszczyzny, których dokonania stanowią obraz dzisiejszej kultury miasta, są częścią jego bogatego dziedzictwa narodowego: kulturowego i religijnego.
Drugi z cyklu koncertów został poświęcony kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i odbędzie się 7 października. -To nie przypadek, że koncert Cameraty został zaplanowany akurat na ten dzień - wyjaśnia Tadeusz Szykuła wiceprezes Stowarzyszenia Camerata Lubelska. - Jest to dzień NMP Różańcowej. Prymas Wyszyński w swojej biskupiej i prymasowskiej posłudze, zrealizował program odrodzenia życia religijno – moralnego związanego z rozwojem pobożności, którego elementem był kult maryjny. Kardynał przyjął herb biskupi, na którym widniał wizerunek MB Częstochowskiej oraz zawołanie Soli Deo, które uzupełnił następnie dodając "per Mariam". A jako biskup lubelski dla wiernych diecezji ogłosił List pasterski o codziennym odmawianiu Różańca świętego. 7 października to także dzień akcji modlitewnej Różańca do granic w całej Polsce, oraz ustanowienia nowego sanktuarium w Lublinie - dodaje T. Szykuła.
Podczas koncertu, który będzie miał miejsce 7 października w archikatedrze lubelskiej o godz. 20, wykonane zostaną utwory muzyki sakralnej, dawnej i współczesnej m.in. po raz pierwszy (prawykonanie) w Lublinie XVIII - wieczne dzieło wokalno - instrumentalne polskiego kompozytora Józefa Zeidlera - Litania do Najświętszej Maryi Panny. - Dzieło to zostało odnalezione i opracowane przez muzykologa, wybitnego dyrygenta, związanego z lubelskim środowiskiem muzykologicznym i naukowym - prof. Kazimierza Górskiego - informuje Tadeusz Szykuła.
Koncertowi muzycznemu towarzyszyć będzie narracja słowna oparta o myśli - teksty, zaczerpnięte z prymasowskiego nauczania, oraz prezentacja multimedialna.