Wiedza jest kluczem do sukcesu. To ona umożliwia zarówno rozwój osobisty, jak i całej gospodarki, a więc i społeczeństwa - zapewniają naukowcy. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zainaugurował oficjalnie nowy rok akademicki.
To rok szczególny, bo poświęcony patronce Uniwersytetu Marii Skłodowskiej - Curie, której 150. rocznica urodzin przypada w tym roku.
- To niezwykła kobieta, wspaniały naukowiec, wielka patriotka, która może dla dzisiejszej młodzieży być przykładem - zachęca rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.
Nowy rok akademicki 2017/18 UMCS zaczyna z ponad 21 tys.studentów i 1600 nauczycielami akademickimi. Uczelnia daje możliwość kształcenia na 80 kierunkach i blisko 250 specjalnościach.
- Cieszy fakt, że pomimo niżu demograficznego zainteresowanie młodzieży studiami na naszej uczelni jest bardzo wysokie. W tym roku na pierwszy rok studiów przyjęliśmy około 9 tys. osób. Obecnie studiuje u nas 1700 obcokrajowców z 49 krajów świata - mówi prof. Michałowski.
Inauguracja roku na UMCS
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Rektor przedstawił także listę osiągnięć naukowców pracujących na UMCS.
- Siłą UMCS jest kadra naukowa i tworzone przez nią pola badawcze. Lista osiągnięć pracowników naszego Uniwersytetu jest długa, dlatego wspominamy o kilku z nich, które miały miejsce w minionym roku akademickim. W czerwcu 2017 roku UMCS otrzymał Logo HR, przyznawane przez Komisję Europejską. Potwierdza ono, że stwarzamy naukowcom jak najlepsze warunki pracy oraz zapewniamy przejrzyste zasady rekrutacji i odpowiednią przestrzeń do rozwoju nauki, zgodnie z europejskimi standardami. Profesor Wiesław Gruszecki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS wraz z zespołem znalazł się w gronie laureatów trzeciego konkursu w programie TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Profesor jest również laureatem ósmej edycji konkursu MAESTRO. W konkursie MAESTRO nagrodzono także projekt pt. „Spiralne światłowody fotoniczne do zastosowań w metrologii i komunikacji optycznej”, którego część będzie realizowana na Wydziale Chemii UMCS, pod kierownictwem dra Pawła Mergo. Zespół naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS prowadzi badania nad nowatorskim zastosowaniem enzymu lakazy w leczeniu raka szyjki macicy.
Ostatnie doniesienia naukowe wskazują na możliwość zastosowania tego enzymu, jako związku o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym. Naukowcy z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod kierunkiem dr hab. Marty Fiołki wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuca w 75-80%. Urząd Patentowy RP wydał decyzję o udzieleniu patentu na ten wynalazek.
Wśród sukcesów uczelni rektor wymienił także sport.
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to miejsce, w którym oprócz kultury której bijącym sercem jest „Chatka Żaka”, spotyka się również sport akademicki. Sportowy rok akademicki 2016/2017 był dla naszej Uczelni niezwykle udany. W rywalizacji akademickiej Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie od lat jest niedościgniony w ramach Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego, a na arenie krajowej, wśród uniwersytetów, ustępujemy jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu.