Nowy numer 11/2024 Archiwum

Kult, historia i legendy

Już za niespełna półtora roku lubelską archikatedrę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem i zobaczyć pamiątki, które widziało niewielu.

Prace konserwatorskie w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty trwają już prawie rok. Realizowane są w ramach dużego projektu "Pomniki Historii duże i małe. Bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny – ochrona i udostępnienie wybranych obiektów sakralnych Lublina i Kazimierza Dolnego" i stanowią jego największą część.

– Żeby to przedsięwzięcie mogło być w ogóle zrealizowane, świątynię trzeba wyremontować i do samego projektu przygotować się od strony technicznej – wyjaśnia proboszcz ks. dr Adam Lewandowski. – Pierwszym etapem remontu archikatedry była konserwacja ołtarza głównego z XVII w. z obrazami i płaskorzeźbą "Boże Narodzenie". To już mamy za sobą – podkreśla.

Od listopada zeszłego roku prowadzony jest remont pomieszczeń na chórze. To tam będzie udostępniona dla zwiedzających wystawa "Kult – historia – legendy. Katedra – troskliwa matka kościołów lubelskich". – Wystawa została zaprojektowana w dwóch pomieszczeniach na obszernym chórze archikatedry razem ze ścieżką edukacyjną, prowadzącą przez świątynię, jej zakrystie, skarbiec i podziemia – informuje proboszcz. – Będzie ona ukazywać zabytki związane z wielowiekową historią kościoła, a poprzez nie – przemiany w funkcjonowaniu diecezji, regionu i miasta. Obejmować będzie przede wszystkim trzy główne wątki – historię i pamiątki pozostałe po lubelskim zakonie jezuitów, po lubelskiej farze oraz po katedrze diecezji chełmskiej w Krasnymstawie. Oprócz wątku związanego z katedrą krasnostawską pokazana zostanie historia naszej katedry jako siedziby Lubelskiej Kapituły Katedralnej oraz kolejnych biskupów lubelskich, którzy pełnili swoje obowiązki m.in. w trudnym czasie zaborów. Wyeksponowane zostaną m.in. zwieńczenia stalli kanonickich z herbami diecezji i kapituł.

W ramach prac konserwatorskich na tym etapie zostaną również wyremontowane organy ufundowane w 1935 r. przez bp. Mariana Fulmana. – Ich zabytkowy mechanizm napędowy dzięki części, która będzie przeszklona, będzie mógł oglądać każdy – podkreśla ks. Lewandowski.

Trzecia część prac związana będzie z przygotowaniem multimediów dla zwiedzających. – Powstaną kioski multimedialne, przygotowane zostaną specjalne audioprzewodniki – wyjaśnia ks. proboszcz. – Będzie to swego rodzaju wprowadzenie w historię malowideł, zabytków kościoła, będą komentarze do epitafiów biskupich, nagrobków w kryptach świątyni oraz pamiątek po pasterzach, zgromadzonych w Skarbcu i Zakrystii Akustycznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy