Ks. Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) Honorowym Obywatelem Lublina

Taką decyzję podjęła dziś Rada Miasta Lublin na wniosek rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego.

Ks. infułat Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) jest kapłanem archidiecezji lubelskiej, ma jednak dwie ojczyzny. Od wielu lat jest też ambasadorem naszego województwa oraz lubelskiej katolickiej uczelni na świecie.

Rektor KUL ks. prof. Antonii Dębiński wyszedł z inicjatywą, by miasto Lublin uhonorowało ks. Grzegorza i jego działania, nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

Ks. inf. Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner), jak podkreśla abp Henryk Muszyński we wstępie do poprzedniej książki „Kapłańskiego testamentu sługi Mesjasza”, jako urodzony Żyd, a równocześnie chrześcijanin i sługa Mesjasza, zachowuje swoją podwójną tożsamość. Można to zrozumieć tylko w świetle żywej wiary. Wiary w Boga Jezusa i w Boga patriarchów.

Już 12 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w seminarium duchownym w Lublinie dobędzie się promocja najnowszej książki - ks. infułata noszącej tytuł: "Świadkowie wiary i miłosierdzia". Publikacja jest dedykowana abp. seniorowi - Bolesławowi Pylakowi.


Ksiądz inf. Grzegorz Pawłowski urodził się 23.08.1931 r. w Zamościu przy ul. Mikołaja Reja 26. Jego żydowska rodzina była religijna. Dzieciństwo przerwała wojna. Autor "Kapłańskiego testamentu sługi Mesjasza" we wrześniu 1939 r. miał 8 lat.

Jego najstarszy brat przewidywał, że sytuacja Żydów pogorszy się, gdy naziści podbiją Polskę. Zamość zajęli Rosjanie, ale potem na mocy paktu z III Rzeszą wycofali się na wschód, a razem z nimi uciekł brat małego Grzegorza - Chaim. Podczas okupacji niemieckiej Zamość wchodził w skład Generalnego Gubernatorstwa. Ludność żydowska była na tych terenach bardzo liczna, w niektórych miasteczkach stanowiła połowę mieszkańców.

Ojciec Grzegorza został zamordowany przez hitlerowców w Zamościu podczas wykonywania prac publicznych, natomiast matka wraz z jego dwiema starszymi siostrami - Szajndlą Shoshaną Malką i Surą Sarą - została wysiedlona do Izbicy, gdzie wszystkie zostały zamordowane.

Mały Jakub korzystając z chwilowej nieuwagi oprawców uciekł i długo tułał po różnych gospodarstwach i domach, ale nikt nie pozwalał mu zostać na dłużej. U rodzin o nazwiskach Bajak i Kuroń był najdłużej - pasł u nich krowy.

Po wyzwoleniu trafił do sierocińca w Tomaszowie Lubelskim. A jako wychowanek sióstr Benedyktynek Misjonarek z domu dziecka w Lublinie uczęszczał do Gimnazjum im. Staszica w Lublinie i Gimnazjum im. Czartoryskich w Puławach. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, które ukończył w 1958 r., przyjmując świecenia kapłańskie.

W roku 1970 ks. Grzegorz Pawłowski podjął pracę duszpasterską na rzecz Polonii w Ziemi Świętej, gdzie mieszka i posługuje do dzisiaj. 17 stycznia 2011 r. staraniem abp. Józefa Życińskiego otrzymał w Lublinie podczas obchodów Dnia Judaizmu godność protonotariusza apostolskiego, czyli infułata.

Czytaj także: 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..