Lublin znalazł się w ścisłym gronie zauważonych samorządów, które podejmują działania sprzyjające rodzinie i solidarności międzypokoleniowej. "Miasto Lublin za wielopłaszczyznową i konsekwentną aktywność kreującą pozytywny wizerunek seniora" – napisano w oficjalnym komunikacie.
Z blisko 250 różnorodnych inicjatyw samorządów wspierających rodziny kapituła konkursu, pod przewodnictwem Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Ireny Wóycickiej, wyłoniła 15 nominowanych do Nagrody Pary Prezydenckiej. Laureatów I edycji wybiorą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Małżonką. – Badania statystyczne robione wśród Polaków pokazują, że rodzina jest najważniejszą wartością. Zajmuje od lat pierwsze miejsce w listach rankingowych – powiedziała małżonka Prezydenta RP. Jak dodała, rodzinie trzeba pomagać; za taką pomoc podziękowała uczestnikom konkursu. – Rodzinę warto wzmacniać, bo im więcej „włożymy” w dzieci, tym więcej „wyjmiemy” z dorosłych już osób. To się opłaca" – podkreśliła Anna Komorowska. Zwróciła uwagę, że z dzieci, które wzrastają w cieple rodzinnym – niekoniecznie w wielkim majątku – wyrastają dorośli, którzy są zaangażowani w życie społeczne. – To oni budują nasz kraj – dodała.
Lublin postawił na rodzinę i solidarność międzypokoleniową. Od roku w mieście funkcjonuje karta wielodzietnej rodziny, z której mogą korzystać wszyscy, którzy mają przynajmniej troje dzieci. Nie zapomniano także o seniorach, na których szczególnie stawiają władze miejskie. W wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" prezydent Krzysztof Żuk podkreślał, że w seniorach jest wielki niewykorzystany potencjał. To specjaliści wysokiej klasy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem mogą dzielić się nie tylko z wnukami, ale i pomóc w rozwoju miasta i regionu. To dla nich powstają na osiedlach kluby seniorów, a przy prezydencie miasta powołano specjalnego pełnomocnika do spraw seniorów oraz Społeczną Radę Seniorów Miasta Lublin.