Co kryje Czwartkowe Wzgórze?

Wstępne badania wykazały, że pod posadzką kościoła św. Mikołaja znajdują się...

...krypty i mur o nieznanym jeszcze pochodzeniu. – W latach 60. prowadzono na wzgórzu pierwsze badania, co było związane z poszukiwaniem śladów przyjmowania chrztu na ziemiach Polski jeszcze z przed 966 roku. Wybrano tę lokację w Lublinie, ponieważ to prawdopodobnie najstarsze miejsce osadnicze na terenie miasta – zaznacza ks. Bogdan Zagórski, proboszcz parafii św. Mikołaja.

Przeprowadzenie dalszych badań jest możliwe dzięki zaangażowaniu Instytutu Archeologii UMCS oraz Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej. – Prace miały się rozpocząć w październiku minionego roku, jednak z przyczyn niezależnych było to niemożliwe. Mam nadzieję, że gdy tylko pogoda pozwoli, na wiosnę archeolodzy przystąpią do badań odkrywkowych – mówi ks. Bogdan.

Pierwsze kroki poczyniono 17 lipca 2012 r. Obok naukowców z UMCS-u i Politechniki Lubelskiej był p. Adam Sikorski z kolegą – Markiem Kmieciem, który użyczył georadaru. Przeskanowano całą powierzchnię kościelną i teren okalającą świątynię. – Analiza wyników pozwoliła odkryć, m.in. wiele pochówków wokół kościoła. W jednym miejscu znaleziono wiele kości. Można to wyjaśnić w dwojaki sposób. Po pierwsze, w momencie budowy obecnego kościoła trzeba było zająć część cmentarza i dokonać ekshumacji, a następnie złożono szczątki do wspólnego grobu. Po drugie, księgi parafialne z tamtych wieków wskazują, że istniała tradycja zbiorowych grobów, w których składano osoby jedną na drugiej. Bliżej odkrycia prawdy będziemy po odsłonięciu tego miejsca – zaznacz proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..