Spotkanie, skupiające liderów i przedstawicieli ruchów, inicjatyw i organizacji katolickich oraz społecznych, miało na celu przypomnienie o godności człowieka i budowaniu społecznego ładu.
Chcę wyrazić radość, że IV Chrześcijański Tydzień Społeczny powrócił do Lublina, powrócił na uniwersytet, w którym przez 24 lata wykładał Jan Paweł II i nieustannie przypominał nam o tym, że fundamentem ładu społecznego, fundamentem pokoju między narodami i ludźmi jest uznanie godności człowieka – mówił abp Stanisław Budzik, otwierając kolejny Chrześcijański Tydzień Społeczny. Kluczowym punktem w programie Tygodnia była refleksja na temat aktualności przesłania Jana Pawła II dla współczesnych Polaków i debata „Jakiej Polski chcemy?”.
Wykład inauguracyjny wygłosił wieloletni sekretarz ojca świętego, a obecnie metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki. – Poprzez nowe prądy, liberalizm, konsumpcję, wartości człowieka są poniżane, zapominane, bardziej kładzie się nacisk na mieć, niż być, i dlatego w sposób szczególny Kościół powinien otoczyć troską współczesnego człowieka – podkreślał arcybiskup. W kluczowym punkcie programu – debacie o Polsce udział wzięli Jarosław Gowin, prof. Piotr Gliński, Paweł Kukiz, Marian Piłka, Paweł Kowal oraz Waldemar Bartosz. – Nie żyjemy w demokracji, tylko w komunie oświeconej – mówił Paweł Kukiz. – Instytucja referendum nie funkcjonuje. Obywatele są zniechęcani. Polskę ogranicza wiele układów. Obecny system można rozwalić tylko za pomocą jednomandatowych okręgów wyborczych – przekonywał rockman.
– Chcę Polski sprawiedliwej. Wymiar sprawiedliwości wymaga w naszym kraju zmian niemal rewolucyjnych – mówił były minister sprawiedliwości w rządzie PO–PSL Jarosław Gowin. – Chcę Polski obywatelskiej. Polski wiernej samej sobie i swoim korzeniom, w której wartościami nadrzędnymi byłyby rodzina, religia i naród. Poseł do Parlamentu Europejskiego i szef PJN Paweł Kowal w swoim wystąpieniu mocno podkreślał, że należy przede wszystkim rozliczyć się z historią. – Polska jest wciąż państwem przejściowym, w którym panuje oligarchia. Potrzebne są natychmiastowe zmiany polityczne i społeczne, które wykreują państwo „fit”. Nasz problem polega na tym, że Polska jest niewystarczająco aktywna i przeżywa kryzys partycypacji.
W ramach Chrześcijańskiego Tygodnia Społecznego odbyły się również debaty na temat wyzwań dla polityki rodzinnej w Polsce, roli mediów wobec najsłabszych i pokrzywdzonych przez los, rozważania dotyczące pracy z poszanowaniem godności człowieka oraz dyskusja o tym, jak pogodzić pracę z życiem rodzinnym. Dyskusje i debaty Tygodnia poprzedziło otwarcie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim dwóch wystaw. Jedną z nich poświęcono kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, drugą natomiast, zatytułowaną „by czuć się Polakiem...”, nawiązuje do nauk Jana Pawła II dla Polonii i Polaków.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się