- To jest prorok naszych czasów - mówił o założycielu Drogi Neokatechumenalnej ks. prof. Stanisław Zarzycki, wygłaszając laudację na cześć nowego doktora honoris causa KUL.
"Z inicjatywy Instytutu Teologii Duchowości i z pełnym poparciem Wydziału Teologii, Senat KUL nadaje dziś Franciso Jose Gomez - Argüello Wirtz, znanemu jako Kiko Argüello, doktorat honoris causa, ponieważ uznaje szczególną owocność, jaką dla ocalenia i propagowania wartości ludzkich i chrześcijańskich w dzisiejszym świecie ujawnia, zapoczątkowana wspólnie z panią Carmen Hernandez, Droga Neokatechumenalna, tj. pochrzcielna droga formacji opierająca się na przyjęciu Słowa Bożego, sprawowanej Eucharystii i wspólnocie wiary ukierunkowanej na inicjację w chrześcijaństwo" - mówił w laudacji ks. prof. Stanisław Zarzycki.
Rektor KUL w czasie uroczystości podkreślił, że „Uniwersytet nie dysponuje większym wyróżnieniem niż doktorat honoris causa. Nadając uroczystym aktem tę pełną symbolicznego znaczenia i wymowy wielką godność, wspólnota akademicka włącza wybranego przez siebie doktora honorowego do swojego grona, do swojej wspólnoty akademickiej. Dzisiaj, tym gestem nasza Alma Mater pragnie wyrazić wdzięczność i szacunek wobec pana Franciszka (Kiko) Argüello za Jego wytrwałe działania podejmowane na rzecz odnowy Kościoła w duchu Soboru Watykańskiego II - za stworzone przez niego dzieło ewangelizacji prowadzące wielu do źródeł wiary”.
Wśród gości obecnych na KUL, na uroczystości znaleźli się: brat Laureata Pan Felix Argüello z małżonką, biskup Jose Luis del Palacio z Peru, arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski, Wielki Kanclerz KUL, biskup Zbigniew Kiernikowski, Ordynariusz Diecezji Siedleckiej, recenzent doktoratu biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Grzegorz Ryś, także recenzent doktoratu honorowego, biskupi pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej, biskup mukaczewski Kościoła Greckokatolickiego Ukrainy Milan Szaszik, biskup Charkowsko-Zaporoski Marian Buczek, biskup diecezji Kamieniecko-Podolskiej Jan Niemiec, archimandryta ks. Petro Beresh, rabin Chaim Adler główny kantor Synagogi Jerozolimskiej, rabin dr Angel Kreiman Brill dyrektor ds Ameryki Łacińskiej Centrum dla Żydowsko-Chrześcijańskiego Porozumienia i Współpracy oraz wiele wspólnot neokatechumenalnych z Polski i zagranicy. Byli też najbliżsi współpracownicy Kiko: Ks. Ezechiele Pasotti, pan Mattia del Prete z małżonką, pan Adelchi Chinaglia z małżonką, pani Letizia Ravoni oraz pan Nicanor Martinez, Antonio Riquelme oraz Antonio Medeiros.
Nagrodzony mówił, że taki tytuł powinien otrzymać Pan Bóg, bo to On działa w świecie. Sam Kiko czuje się tylko małym narzędziem, a to wyróżnienie odbiera jako wyróżnienie dla Jezusa Chrystusa. "Nawróćcie się i wierzcie w Dobrą Nowinę. Nawrócić się oznacza uwierzyć, że to, co teraz mówimy, jest prawdą, że Bóg kocha Cię teraz, że chce być z Tobą jedno. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii, biada tobie, jeśli nie głosisz Ewangelii. Wszyscy powinniśmy głosić każdemu, że Bóg go kocha" - mówił Kiko na KUL.
Przeczytaj także:
Recenzja wniosku o nadanie Kiko Argüello doktoratu h.c. - bp Kiernikowski
Recenzja wniosku o nadanie Kiko Argüello doktoratu h.c. - bp Ryś
Laudacja z okazji nadania Kiko Argüello doktoratu h.c.
Nasza sonda: Czy jesteś członkiem albo sympatykiem neokatechumenatu?