Nowy numer 24/2018 Archiwum

Uwierz w sny przejdź do galerii

Setki widzów przybyły obejrzeć spektakl teatru ITP pod gołym niebem. Scenę ustawiono na boisku sportowym przy ul. Okrzei w Lublinie. Aktorzy w kłębach dymu i ognia swoją grą przedstawili senne wizje św. Jana Bosko.

Relikwie świętego Jana Bosko odwiedzają Lublin. Spektakl teatru ITP poprzedził te uroczystości. Od godziny dwudziestej boisko sportowe przy ul. Okrzei w Lublinie, na którym ustawiono scenę plenerową, zaczęło zapełniać się publicznością. Przybyły całe rodziny, młodzież studencka i osoby starsze. Aby uczestniczyć w tym niezwykłym widowisku wiele osób przyjechało z terenu całego województwa. Po zapadnięciu zmroku, w blaskach reflektorów na scenę wyszli aktorzy. Senne wizje włoskiego świętego czytał Piotr Fronczewski.

- Ksiądz Bosko miał kilka snów proroczych. Śniło mu się, że będzie zakonnikiem, że założy zgromadzenie, ale było też wiele snów w których przekazywał prawdy katechetyczne. My to wszystko pozbieraliśmy i postanowiliśmy przedstawić na scenie - mówi dyrektor studenckiego teatru ITP ks. Mariusz Lach, salezjanin. Święty Jan Bosko swoje sny opowiadał wychowankom. Za pomocą snów młodzi uczyli się, jak być dobrym, jak unikać zła i jak czynić dobro. Senne wizje prowadziły wprost do Jezusa i Maryi.

Jak przystało na teatr ITP, sztuka przygotowana została z wielkim rozmachem. Każdy sen ks. Bosko przenosił widzów w inny wymiar. Publiczność mogła "dotknąć" piekła, mogła się również "znaleźć" w raju. Nie brakowało braw i żywiołowych reakcji. Obecny na przedstawieniu aktor Jacek Brzeziński zachwycał się emocjami wywołanymi przez aktorów i ładunkiem przekazanej przez nich prawdy o tym, co w życiu ważne. Podkreślał również genialną  plastykę ruchu aktorów. Za pomocą słów,  obrazów, dymu i ognia aktorzy wprowadzili widzów w inną rzeczywistość, przypominając podstawowe powołanie człowieka do przyjaźni z Bogiem. Pośród bloków na Kalinowszczyźnie rozegrała się teatralna bitwa między dobrem i złem. Dobro zwyciężyło. Przesłanie tej sztuki z pewnością na długo pozostanie w świadomości widzów. Sztuka "Spełniony sen" miała swoją premierę w maju na dziedzińcu KUL-u. Do tej pory wystawiono ją już kilka razy, także w różnych miastach Polski. Aktorzy teatru ITP to studenci zarówno KUL-u jak i innych lubelskich uczelni wyższych.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma