8 lipca 1980 r. na Lubelszczyźnie zastrajkowało ponad 150 zakładów pracy. Jako pierwsze stanęły zakłady lotnicze PZL Świdnik. 80 pracowników Wydziału Obróbki Mechanicznej WSK PZL-Świdnik przerwało pracę. Po kilku godzinach strajk ogarnął całą załogę.
Protest wybuchł po tym, jak o 60 proc. wzrosły ceny w zakładowym bufecie. Robotnicy zażądali m.in. podwyżki płac, zmniejszenia różnic płacowych, większych dostaw żywności do Świdnika. Strajk trwał 4 dni, 11 lipca podpisano porozumienie korzystne dla pracowników. Świdnicki protest zapoczątkował lawinę strajków, które objęły większość kraju i zainicjowały erę "Solidarności".
O godz 10.30 uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza święta w świdnickim kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. O 11.30 po raz pierwszy w trakcie obchodów wystartował rajd rowerowy pod hasłem ''Od Dzwonu Wolności do Pomnika Wdzięczności". W rajdzie wzięli udział byli i obecni działacze "Solidarności", a także młodzież. W Centrum Kultury w Świdniku otwarto wystawę o Lubelskim Lipcu '80. Była prezentacja filmów i gier planszowych oraz koncert Magdaleny Celińskiej, Piotra Selima, Moniki Kowalczyk i Agnieszki Nowak. W Lublinie przedstawiciele "Solidarności" oraz władz wojewódzkich i miejskich złożyli kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności, ustawionym przy Drodze Męczenników Majdanka, w miejscu nieistniejących już Lubelskich Zakładów Naprawy Samochodów. Obchody w obu miastach potrwają do 25 lipca.