Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nowa wystawa na Majdanku

W Państwowym Muzeum na Majdanku przygotowano multimedialną wystawę poświęconą ofiarom Wysiedleń na Zamojszczyźnie z 1943 roku.

Wystawa została przygotowana z myślą o rocznicy wysiedleń ludności polskiej z terenu Zamojszczyzny, która miała miejsce latem 1943 roku – mówi Anna Wójcik z Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku. − Do obozu trafiło około 9 tyś osób. Ci, którzy nadawali się do pracy byli wywiezieni na roboty do III Rzeszy. Ci zaś, których zwolniono z obozu nie mogli wrócić do swoich domów. Wystawa powstała w oparciu o najnowsze techniki i aplikacje. Obok tradycyjnych eksponatów twórcy wystawy umożliwili widzom dostęp do materiałów audio-wideo. Wysiedlenia miały charakter regionalny. Dotknęły całe rodziny, które musiały opuścić swoje gospodarstwa i swoje domy. Jest to niespotykane w całej historii – mówi Krzysztof Banach. – Grupę Wysiedlonych cechowała szczególna forma pobożności i przywiązanie do tradycji oraz przywiązanie do ziemi. Wystawa przedstawia całą specyfikę tych dramatycznych wydarzeń. Jej twórcy mają nadzieję, że zwłaszcza grupy szkolne i studenckie będą korzystać z wystawy. Wierzymy, że ta nowoczesna wystawa sprawi, że wzrośnie także świadomość społeczeństwa odnoście tych dramatycznych wydarzeń. Otwarta wystawa będzie czynna do maja przyszłego roku. Jej twórcami są: Marta Grudzińska, Anna Wójcik i Krzysztof Banach. Twórcy zwracają się jednocześnie z prośbą o możliwość przekazania pamiątek z tamtego okresu dla Muzeum.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma