Nowy numer 33/2018 Archiwum

"Kamienie na szaniec" w Lublinie

W wielu scenach filmu w reżyserii Roberta Glińskiego, łącznie z akcją pod Arsenałem, Warszawę zagra Lublin.

Na placu Zamkowym jest charakteryzatornia, w Trybunale koronnym - miejsce dla statystów, których można liczyć w setkach.
Reżyserem filmu jest Robert Gliński, autorem zdjęć Paweł Edelman, a główne role grają Marcel Sabat i Tomasz Ziętek. Oprócz debiutantów w obsadzie jest wielu znanych aktorów, m.in.: Danuta Stenka i Artur Żmijewski (jako rodzice "Rudego”), Krzysztof Globisz (jako ojciec "Zośki”) i Andrzej Chyra (w roli majora AK, który opiekuje się Szarymi Szeregami). Pierwsze lubelskie klapsy padły dziesięć dni temu na ulicach Kowalskiej i Furmańskiej. Kolejne ujęcia kręcono na skwerze przy ul. Rybnej i Noworybnej, gdzie ekipa zbudowała drewnianą makietę imitującą Arsenał. Oprócz tego zdjęcia kręcone były również na ulicach Kołłątaja, Grodzkiej a także na Krakowskim Przedmieściu. Na potrzeby filmu kolor ścian niektórych kamienic na Starym Mieście musiał zostać zmieniony. Zielone elewacje celowo zostały ubrudzone specjalną mieszanką, żeby przypominały stare budynki Warszawy. "Kamienie na szaniec" podobno nieprzypadkowo są kręcone w naszym mieście. Lublin architektoniczne znacznie bardziej przypomina przedwojenną Warszawę, niż dzisiejsza stolica z jej nowoczesną zabudową. Film trafi do kin w przyszłym roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma