Lubelska uczelnia zainaugurowała rok akademicki na kierunku praca socjalna specjalność „streetworking”, prowadzonym dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie.
Studia na tym kierunku rozpoczęło 36 osób. Musiały one spełniać wymagania służby więziennej oraz przejść normalną procedurę rekrutacji na studia. Zajęcia na pierwszym roku odbywają się na terenie zakładu karnego, na dwóch kolejnych latach realizowane będą w trybie grupy półotwartej na uniwersytecie. Wybór specjalności „streetworking”, czyli pracy z osobami potrzebującymi w ich środowisku, przede wszystkim daje szansę na resocjalizację i przeciwdziałanie stygmatyzacji osób skazanych, oraz umożliwia ich włączenie do życia społecznego. Osoby te w przyszłej pracy będą także przykładem, że odmiana swojego życia jest możliwa. Będą wspierać tych, którzy są zagrożeni popełnieniem podobnych sytuacji przeciwdziałać temu.
Nadzór i koordynacja nad projektem należy do Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, natomiast zajęcia dydaktyczne prowadzą pracownicy KUL. Dodatkowo pracownicy Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL przeprowadzą badania sprawdzające na ile ułatwienie studiowania osobom odbywającym karę pozbawienia wolności, przyczynia się do ich readaptacji społecznej. Porozumienie dotyczące prowadzenia studiów dla skazanych przebywających w jednostkach penitencjarnych okręgu lubelskiego między KUL a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Lublinie, podpisane zostało 5 czerwca.