Odnowiony zabytkowy Ogród Saski to prawie 13-hektarowy park w centrum Lublina. Już wkrótce będzie on dostępny dla mieszkańców. Renowacja parku prowadzona była przez półtora roku. Jej koszt to 13 mln zł.
Wyremontowano m.in. stawy, ogrodzenie, muszlę koncertową. Dzieci będą się bawiły na nowym, bezpiecznym placu zabaw, starsi skorzystają w muszli z hot spota i kawiarenki internetowej. Zniknęło ogrodzenie okalające amfiteatr. Odtąd przestrzeń ta będzie otwarta. Trawniki będą miejscem do organizowania rodzinnych pikników. Odtworzona została dawna kompozycja parku. Usunięto wszystkie samosiejki i chore drzewa, a posadzono ponad 250 tysięcy nowych roślin - drzew, krzewów i kwiatów. Odrestaurowano też znajdująca się na terenie parku zabytkową kapliczkę, zwaną Bożą Męką, wzniesioną w 1736 r. z powodu zarazy, jaka wtedy nawiedziła Lublin. Ogród Saski stanie sie teraz także miejscem bezpiecznym dla mieszkańców. Na całym obszarze zainstalowano 18 kamer monitoringu miejskiego. W trakcie prac konserwatorskich przy zegarze słonecznym, odkryto profilowane żelazne elementy podstawy zegara. Pochodzą one z okresu jego budowy i były całkowicie zasypane ziemią, nieznane dotychczas. Odkryte elementy zostały zakonserwowane i w najbliższym czasie będą wyeksponowane. – Park będzie udostępniony jeszcze w tym roku. Jeśli ktoś będzie miał ochotę spacerować zimą, będzie miał taką możliwość – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Ogród Saski jest najstarszym parkiem Lublina, nazwanym tak od 1860 roku na wzór warszawski. Park został założony w 1837 roku na pofałdowanych terenach należących do lubelskich dominikanów. Pracami nad jego powstaniem kierował Feliks Łodzia Bieczyński. Początkowo ogrodzony i ekskluzywny, jednak na początku XX wieku pod presją społeczną stał się ogólnie dostępny. Jego obecne ogrodzenie powstało na wzór ogrodzenia z XIX wieku.