Nawiązując do kończącego się Roku abp. Budzik przypomniał, że był to czas, w którym „byliśmy wezwani do radosnego wyznawania naszej wiary”.
W miniony rok wpisały się szczególne znaki. Były to księgi Pisma Świętego, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego - przypomniał w homilii abp Stanisław Budzik. Wskazał też na jeszcze jedną „księgę”. Czwartą księgą nazwał lubelską archikatedrę, wzniesiona przed wiekami jako świadectwo żarliwej wiary wielu pokoleń. - W murach tej świątyni mówią wieki, mądrość każe się wsłuchiwać w ich głos. Mówią o nierozerwalnym związku naszej wiary i kultury z ewangelią. Przypominają bogatą przeszłość naszego miasta, wskazują na nieprzemijające wartości wiary, na których możemy bezpiecznie budować nasze życie - mówił Metropolita.
Następnie wskazał na szereg znaków wiary znajdujących się w katedrze: Krzyż trybunalski, cudowny obraz Matki Bożej Płaczącej, zakrystię akustyczną, krypty biskupów lubelskich, skarbiec i polichromię Józefa Mayera z połowy XVIII wieku i szereg kaplic z obrazami.
Homilii towarzyszył swoisty „pokaz multimedialny”. Arcybiskup analizował poszczególne treści, jakie wspomniane obrazy przekazują, a kolejne z nich ukazywały się oczom uczestników liturgii. – „To przekaz trzech istotnych tajemnic naszej wiary: Odkupienia, Wcielenia i Trójcy Świętej objawionej w Chrzcie Pańskim” – mówił arcybiskup.
Nawiązując do homilii papieża Franciszka abp. Stanisław apelował o odkrywanie na nowo piękna pielgrzymki wiary, która rozpoczęła się w dniu chrztu św. Na zakończenie metropolita lubelski poinformował o rozpoczynających się za trzy miesiące w katedrze lubelskiej rekolekcjach ewangelizacyjnych oraz peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego. – „Idźmy z radością w pielgrzymce wiary, by dzielić się radością Ewangelii” – zakończył.