Już po raz dziewiąty wrota lubelskiego Trybunału Koronnego gościły w swych progach polityków, biznesmenów, ludzi kultury i nauki, którzy bawiąc się, chcieli równocześnie wspierać finansowo młodych podopiecznych Stowarzyszenia "Razem dla Lubelszczyzny".
Charytatywny Bal odbywa się w Trybunale Koronnym od 2005 r. To jedyna tego typu impreza, dla której wrota lubelskiego Trybunału w okresie karnawałowym otwiera co roku Prezydent Miasta. W tym miejscu spotykają się ludzie z różnych środowisk oraz o różnych poglądach politycznych, dla których głównym celem, oprócz dobrej zabawy, jest chęć pomocy i wsparcia potrzebujących. Pomysłodawcą tej imprezy jest eurodeputowany z Lubelszczyzny prof. Mirosław Piotrowski, prezes Stowarzyszenia "Razem dla Lubelszczyzny". – Dochód z balu, który organizujemy co roku, przeznaczony jest albo na wyjazd dzieci z domów dziecka na zimowiska i kolonie, albo też, tak jak ostatnio, na wsparcie młodych talentów z Lubelszczyzny – mówi poseł Piotrowski.
Stowarzyszenie "Razem dla Lubelszczyzny" od początku swego istnienia wspiera młode talenty z Lubelszczyzny. Wśród aktualnych stypendystów jest Tymoteusz Przygrodzki – 15-letni artysta plastyk, który swą twórczością malarską zachwyca nie tylko laików, ale także znane osobistości kultury i sztuki. Stypendystkami stowarzyszenia są również od wielu lat Monika Rapa, dziś świeżo upieczona absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz Magdalena Welc, zwyciężczyni III edycji programu telewizyjnego "Mam talent".
Podczas IX już Balu Charytatywnego jak co roku nie zabrakło występu gwiazdy wieczoru, którą podczas tegorocznego balu była Halina Frąckowiak. Piosenkarka specjalnie dla gości Stowarzyszenia "Razem dla Lubelszczyzny" wykonała swe najbardziej znane przeboje, jak "Tin Pan Alley", "Napisz proszę chociaż krótki list" czy "Mały elf". Kulminacyjnym punktem balu charytatywnego była oczywiście aukcja przedmiotów przekazanych na licytację, którą poprowadził dziennikarz telewizyjny Kamil Smerdel. Całkowity dochód z aukcji, w rekordowej kwocie 40 tys zł., zostanie przeznaczony na wsparcie młodych talentów Lubelszczyzny.
Stowarzyszenie "Razem dla Lubelszczyzny" zostało powołane w 2005 r. z inicjatywy lubelskich posłów do Parlamentu Europejskiego kadencji 2004−2009. Pierwszym prezesem pełniącym nadal swą funkcję został profesor Mirosław Piotrowski. Wśród założycieli znaleźli się również rektorzy lubelskich szkół wyższych (Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Medycznej, Akademii Rolniczej, Politechniki Lubelskiej, Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie), przedstawiciele samorządu terytorialnego (prezydenci miast: Lublina, Chełma, Puław i Zamościa, przewodniczący Konwentu Starostów województwa lubelskiego) oraz przedstawiciele najbardziej znaczących firm Lubelszczyzny: Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., Uzdrowiska „Nałęczów” S.A., Zakładów Azotowych „Puławy” oraz SKOK-u im. Chmielewskiego. Głównym celem stowarzyszenia jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju regionalnego i promocji województwa lubelskiego w kraju i zagranicą.