Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Andrzej Drop podjął decyzję o włączeniu szpitali klinicznych do akcji pomocy medycznej. Pierwszy pacjent z Ukrainy trafił do Szpitala Powiatowego w Łęcznej.
Ewentualny zakres pomocy obejmuje pomoc okulistów, chirurgii szczękowo-twarzowej i szeroko pojętej chirurgii. – Jest to deklarowany zakres pomocy, ale nie znamy szczegółowo oczekiwań strony Ukraińskiej – mówi Elżbieta Fałdyga kierownik zespołu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do spraw szpitali klinicznych. Rektor Uniwersytetu Medycznego złożył deklarację pomocy na rzecz Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, którą kieruje proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, ks. Stefan Batruch.
– Ta pomoc wynika z zasady solidarności – powiedział Andrzej Drop, rektor UM w Lublinie. Strona ukraińska otrzymała informacje na temat kontaktów z wyznaczonymi osobami w szpitalach klinicznych, które będą decydować o przyszłości pacjenta. W akcję pomocy włączył się także marszałek województwa lubelskiego. - Nasza strona może zagwarantować transport sanitarny na terenie Polski. Współpracujemy w ramach tego zadania ściśle ze strażą graniczną, która ma nas informować o ewentualnej potrzebie pomocy – mówi Beata Górka, rzecznik marszałka.
Pierwszy pacjent z Ukrainy trafił do Szpitala Powiatowego w Łęcznej. – Ten pacjent trafił do nas nie przez przypadek. Mamy oddział oparzeń i chirurgii rekonstrukcyjnej. Koszty szpital bierze na siebie, tak zostało to ustalone ze starostą łęczyńskim – powiedział Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Łęcznej.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.