Wystawę prezentującą wszystkie postaci, które w ciągu 70 lat historii UMCS zostały odznaczone tytułem doktora honoris causa, otwarto w galerii uczelni w gmachu Biblioteki Głównej.
Pierwsi doktorzy honoris causa UMCS to Irena Joliot-Curie i Fryderyk Joliot-Curie. Dyplomy doktora honoris causa obojgu uczonym wręczono w Warszawie, 28 stycznia 1950 r.
Historia fizyczki i chemiczki Ireny Joliot-Curie, najstarszej córki Pierre'a i Marii Curie, oraz jej męża, fizyka Fryderyka Joliot-Curie jest dobrze znana na lubelskiej uczelni noszącej imię Marii Curie-Skłodowskiej.
Nieprzypadkowo także to właśnie oni otrzymali pierwsze tytuły doktorów honoris causa uczelni związanej z ich rodowym nazwiskiem. W latach 30-tych XX wieku para dokonała odkrycia sztucznej promieniotwórczości, co miało ogromny wkład w rozwój fizyki nuklearnej.
Udowodnili, że możliwe jest stworzenie radioaktywnych izotopów z elementów, które nie są radioaktywne. To odkrycie, za które oboje zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla, otworzyło nowe możliwości badań radioaktywnych na polu chemii, biologii i medycyny, w szczególności w leczeniu nowotworów. Pomogło także skonstruować bombę atomową.