Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ci z najwyższym tytułem

Wystawę prezentującą wszystkie postaci, które w ciągu 70 lat historii UMCS zostały odznaczone tytułem doktora honoris causa, otwarto w galerii uczelni w gmachu Biblioteki Głównej.

Pierwsi doktorzy honoris causa UMCS to Irena Joliot-Curie i Fryderyk Joliot-Curie. Dyplomy doktora honoris causa obojgu uczonym wręczono w Warszawie, 28 stycznia 1950 r.

Historia fizyczki i chemiczki Ireny Joliot-Curie, najstarszej córki Pierre'a i Marii Curie, oraz jej męża, fizyka Fryderyka Joliot-Curie jest dobrze znana na lubelskiej uczelni noszącej imię Marii Curie-Skłodowskiej.

Nieprzypadkowo także to właśnie oni otrzymali pierwsze tytuły doktorów honoris causa uczelni związanej z ich rodowym nazwiskiem. W latach 30-tych XX wieku para dokonała odkrycia sztucznej promieniotwórczości, co miało ogromny wkład w rozwój fizyki nuklearnej.

Udowodnili, że możliwe jest stworzenie radioaktywnych izotopów z elementów, które nie są radioaktywne. To odkrycie, za które oboje zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla, otworzyło nowe możliwości badań radioaktywnych na polu chemii, biologii i medycyny, w szczególności w leczeniu nowotworów. Pomogło także skonstruować bombę atomową.

Kolejnym doktorem honoris causa UMCS został prof. Eugeniusz K. Łazarenko z Uniwersytetu im. I. Franki we Lwowie. Prof. Łazarenko reprezentował biologię i geologię, a uroczystość wręczenia dyplomu miała miejsce w Lublinie 6 kwietnia 1962 r.
 
Listę doktorów honoris causa UMCS zamyka prof. Vladimir Moiseevich Guʼnko, chemik z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. Uroczystość nadania tytułu odbyła się 27 listopada 2013 r. w Wydziale Chemii UMCS.
 
- Przyznawanie takich tytułów, najwyższych jakie może nadać uczelnia osobom nie będącym pracownikami uniwersytetu, to także wyróżnienie i zaszczyt dla samej uczelni - mówił rektor UMCS Stanisław Michałowski podczas wernisażu otwierającego wystawę pt. „Doktorzy Honoris Causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie”, którą przygotowano w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia UMCS.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama