Nowy numer 2/2021 Archiwum

Czuwanie ze świętym

Kościół Świętej Rodziny na lubelskich Czubach nazywany jest papieskim kościołem. To tutaj na spotkaniu z Janem Pawłem II w 1987 roku był milion osób. Dziś przyszli, by czuwać przed jego kanonizacją.

W wielu kościołach archidiecezji zorganizowano czuwanie poprzedzające kanonizację Jana Pawła II. Lublinianie spotkali się na modlitwie między innymi w kościele Jana Pawła oraz w kościele Świętej Rodziny na Czubach, gdzie Mszę świętą odprawił papież podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski. W auli Caritas odbył się też koncert dedykowany Janowi Pawłowi II.

Całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w kościele Świętej Rodziny rozpoczęła młodzież z Ruchu Światło-Życie. Po niej w czuwanie włączali się parafianie z kolejnych osiedli.

W dzień kanonizacji o 10.00 zacznie się transmisja mszy świętej kanonizacyjnej na telebimach rozstawionych w kościele i na zewnątrz. Bezpośrednio po niej odprawiona zostanie pierwsza msza święta dziękczynna zakończona modlitwą Anioł Pański przy krzyżu papieskim - pamiątce wizyty papieża Polaka w 1987 roku w Lublinie.

O 14.30 wystąpi chór Gimnazjum nr 11. Po nim młodzież poprowadzi Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Będzie też okazja do zapoznania się ze świadectwami osób, które były obecne podczas pobytu papieża na Czubach w 1987 roku. Zagra Orkiestra Dęta z Szastarki oraz wyświetlony zostanie na telebimach film z pobytu Ojca Świętego w Lublinie.

Wieczorną mszę świętą dziękczynną o 18.00 celebrować będzie biskup Stanisław Wielgus, który wygłosi również homilię, wspominając swoje liczne spotkania ze świętym Janem Pawłem II.

Po niedzielnej Eucharystii o 19.00 odbędzie się premiera spektaklu "Missa pro Sancte Johannes Pauli II". W stworzonej przez Marka Stefankiewicza inscenizacji wystąpią chóry lubelskich szkół (Chór Akademos Junior Międzynarodowej Szkoły Podstawowej "Paderewski", Chór Zespołu Szkół nr 9, Chór Szkoły Podstawowej nr 34, Chór Konsonans Gimnazjum nr 3, Chór Sensorium Zespołu Szkół nr 5, Chór Kantylena III LO im. Unii Lubelskiej) oraz Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyrekcją prof. Lucjana Jaworskiego. Solo wystąpią Anna Lipińska i Kornelia Ignas.

Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski przy Krzyżu Papieskim.

30 kwietnia o 19.00 w kościele św. Rodziny odbędzie się koncert dedykowany świętemu Janowi Pawłowi II.
Weźmie w nim udział Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama