Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jak SB działała na KUL?

Sposoby werbunku i akcje dezintegrujące środowisko uniwersyteckie. Prezentujemy drugą część cyklu: KUL. Między oporem a lojalnością.

Na najwyższym szczeglu

Kolejnym działaniem dezintegracyjnym było spowodowanie konfliktu między bp. Kałwą a rektorem Rechowiczem. W tym celu także posłużono się anonimem. W intrygę wciągnięto także byłego prorektora ks. doc. Rybczyka, który także otrzymał taki sam anonim i poinformował o nim wielkiego kanclerza, sugerując, że za wszystkim stoi ks. prof. Łach. Bp Kałwa był oburzony, ponieważ w anonimie poruszone zostały bardzo drażliwe kwestie i, jak sugeruje stosowny dokument, „polegające na prawdzie”. By uwiarygodnić ów anonim wysłano go z Krakowa, gdzie ks. Łach często bywa.

Jeszcze inną prowokacją było podrzucenie do czasopism i katalogów w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz w czytelniach domów akademickich reprodukcje zdjęć pornograficznych wykonanych w pionie technicznym KW MO w Lublinie. Akcję wykonał dobrze sprawdzony w wielu tego typu przedsięwzięciach TW „Drozd”, czyli Mieczysław Drozdowski, ex kleryk, student psychologii, który po zakończeniu studiów został na krótko funkcjonariuszem SB, a następnie pracownikiem Zakładu Karnego we Wronkach.

To są wybrane tylko przykłady działań dezintegracyjnych wobec studentów i pracowników naukowych KUL oraz Duszpasterstwa Akademickiego, zwłaszcza jego, ponieważ w dużej mierze oddziaływało na środowisko uczelniane nie związane z KUL-em, a to było solą w oku komunistycznej władzy. W podobnej sytuacji był Instytut Wyższej Kultury Religijnej, który miał swoje oddziały w niektórych diecezjach. Doprowadzono do ich likwidacji, jednak kulowskiej centrali nie udało się zlikwidować, mimo że taka decyzja zapadła. Chodziło o to, że uczestnikami zajęć IWKR byli studenci z państwowych uczelni, poddani zresztą z tego powodu inwigilacji i rozmowami ostrzegawczymi. KUL gnębiony był także podatkami, a na ich poczet zajęto cały szereg nieruchomości

***

Ciąg dalszy nastąpi. Zapraszamy na lublin.gosc.pl

Przeczytaj także

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy