Nowy numer 43/2020 Archiwum

Teologia najlepsza, ale dobrze nie jest

Ogłoszono ranking Szkół Wyższych w Polsce. Niestety lubelskich uczelni nie ma w czołówce, choć teologia na KUL zdobyła pierwsze miejsce. Nie pomogło to uczelni, która w ogólnej klasyfikacji spadła.

Lublin się szczyci, że jest miastem akademickim. Pięć wyższych państwowych uczelni i kilka prywatnych. Wydaje się, że jest w czym wybierać, ale ranking Perspektyw, oceniający poziom kształcenia w szkołach wyższych, nie wypadł dla nas zbyt pochlebnie. Naszych uczelni można zacząć szukać pod koniec trzeciej dziesiątki. To połowa rankingu.

Pierwszy na liście na 27 miejscu jest Uniwersytet Medyczny, nieco dalej na 29 uplasował się UMCS. To minimalny awans o jedno miejsce. KUL spadł z 28. na 30 miejsce. - W niektórych kryteriach jak innowacyjność czy pozyskiwanie środków zewnętrznych, wypadamy gorzej, co częściowo wynika z charakteru uczelni - tłumaczy Lidia Jaskuła, rzecznik KUL. - Mimo to lubelska teologia jest najlepsza w Polsce. KUL jest też dobrze oceniany w kryteriach naukowych, takich jak cytowania, rozwój kadry, nadawanie stopni naukowych, czy liczba doktorantów. W klasyfikacji generalnej spadliśmy o dwie pozycje, ale kilka naszych kierunków znalazło się w czołówce w Polsce. Oprócz teologii dobrze wypadło kulturoznawstwo na 3 miejscu w Polsce, filozofia na 4 miejscu. Poprawiliśmy wyniki w kategorii kierunki humanistyczne (filologie, języki obce, językoznawstwo - 7 miejsce w Polsce, historia – 8 miejsce) i kierunki społeczne (pedagogika – 9 miejsce, psychologia – 11 miejsce, socjologia – 12 miejsce). Studentom proponujemy bardzo dobre warunki kształcenia - przekonuje rzeczniczka.

Uniwersytet Przyrodniczy znalazł się na 44 miejscu, a Politechnika lubelska na 46.

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Uniwersytet Warszawski, drugie Jagielloński, trzecie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama