Nowy numer 28/2018 Archiwum

Teologia najlepsza, ale dobrze nie jest

Ogłoszono ranking Szkół Wyższych w Polsce. Niestety lubelskich uczelni nie ma w czołówce, choć teologia na KUL zdobyła pierwsze miejsce. Nie pomogło to uczelni, która w ogólnej klasyfikacji spadła.

Lublin się szczyci, że jest miastem akademickim. Pięć wyższych państwowych uczelni i kilka prywatnych. Wydaje się, że jest w czym wybierać, ale ranking Perspektyw, oceniający poziom kształcenia w szkołach wyższych, nie wypadł dla nas zbyt pochlebnie. Naszych uczelni można zacząć szukać pod koniec trzeciej dziesiątki. To połowa rankingu.

Pierwszy na liście na 27 miejscu jest Uniwersytet Medyczny, nieco dalej na 29 uplasował się UMCS. To minimalny awans o jedno miejsce. KUL spadł z 28. na 30 miejsce. - W niektórych kryteriach jak innowacyjność czy pozyskiwanie środków zewnętrznych, wypadamy gorzej, co częściowo wynika z charakteru uczelni - tłumaczy Lidia Jaskuła, rzecznik KUL. - Mimo to lubelska teologia jest najlepsza w Polsce. KUL jest też dobrze oceniany w kryteriach naukowych, takich jak cytowania, rozwój kadry, nadawanie stopni naukowych, czy liczba doktorantów. W klasyfikacji generalnej spadliśmy o dwie pozycje, ale kilka naszych kierunków znalazło się w czołówce w Polsce. Oprócz teologii dobrze wypadło kulturoznawstwo na 3 miejscu w Polsce, filozofia na 4 miejscu. Poprawiliśmy wyniki w kategorii kierunki humanistyczne (filologie, języki obce, językoznawstwo - 7 miejsce w Polsce, historia – 8 miejsce) i kierunki społeczne (pedagogika – 9 miejsce, psychologia – 11 miejsce, socjologia – 12 miejsce). Studentom proponujemy bardzo dobre warunki kształcenia - przekonuje rzeczniczka.

Uniwersytet Przyrodniczy znalazł się na 44 miejscu, a Politechnika lubelska na 46.

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Uniwersytet Warszawski, drugie Jagielloński, trzecie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma