Nowy numer 28/2018 Archiwum

Abp Budzik solidarny z lekarzami

W związku z atakami na lekarzy, którzy podpisali "Deklarację wiary" arcybiskup Stanisław Budzik, Mmetropolita lubelski, wyraża solidarność z jej sygnatariuszami, zwłaszcza z prof. Janem Oleszczukiem z Lublina, na którym skoncentrowały się ostatnio ataki ze strony niektórych środowisk.

Prof. Jan Oleszczuk od 40 lat wykonuje pełną poświęcenia pracę w służbie człowiekowi. Jest uznanym lekarzem i specjalistą, co znalazło swój wyraz w mianowaniu go Wojewódzkim Konsultantem ds. Ginekologii i Położnictwa. Jest autorytetem medycznym i moralnym. Podpisanie przez niego „Deklaracji wiary” nie zmienia niczego w jego dotychczasowej praktyce lekarskiej. Bezzasadnym jest więc zarzut jakoby podpisanie przez prof. Oleszczuka wspomnianej deklaracji miało negatywny wpływ na wykonywanie funkcji Wojewódzkiego Konsultanta. Państwo Polskie uznaje klauzulę sumienia i konstytucyjne prawo obywateli do posiadania i wyrażania swoich przekonań. Dotyczy ono zarówno wierzących, jak i niewierzących. Wolność sumienia i wyznania to podstawowe prawa człowieka, do respektowania których Polska zobowiązała się poprzez ratyfikację odpowiednich aktów prawa, także międzynarodowego. Prawo do wolności sumienia jest również zapisane w Kodeksie Etyki Lekarskiej.

Warto w tym miejscu przywołać nauczanie św. Jana Pawła II, który w encyklice „Evangelium vitae” napisał, że „kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (nr 74).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • M.R.
  06.06.2014 15:13
  Chociaż jeden bo już się czułem nieswojo. Zaczynało wyglądać na to, że katolicy powinni się wstydzić i nie obnosić publicznie ze swoją wiarą. Bałem się, że katakumby wracają w kraju.
  doceń 0
 • gut
  06.06.2014 19:55
  Abp. Stanisław Budzik jak Dobry Pasterz. :)
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma