Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Kard. Müller o wypowiedzi ks. Szostka: "Etyk?"

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary o klauzuli sumienia i Komunii "niesakramentalnych".

W najnowszym wydaniu „Do rzeczy” ukazała się rozmowa z kardynałem Gerhardem Müllerem, prefektem Kongregacji Doktryny Wiary. Hierarcha, odpowiadając na pytania Cezarego Gmyza i Tomasza Terlikowskiego na temat konfliktu wokół klauzuli sumienia lekarzy, przypomina, że prawo do wolności sumienia jest ustanowione przez państwo, „bo to państwo jest dla człowieka, a nie człowiek dla państwa”. Podkreślił, że państwo ma służyć człowiekowi, ludzie są zaś odpowiedzialni przede wszystkim wobec prawa moralnego. Dlatego nikt nie może być zmuszany do zabicia człowieka w łonie matki.

Zapytany o niedawną wypowiedź ks. prof. Szostka, w której etyk z KUL stwierdził, iż lekarz odmawiający aborcji powinien wskazać lekarza, który może to zrobić, kardynał odpowiada: „Etyk? Takie myślenie trzeba zasadniczo odrzucić. Nikt nie może być nakłaniany, również przez autorytety tego typu, do współudziału w aborcji. Nikt nie może być zobowiązywany do wskazywania możliwego sprawcy działania, które jest moralnie niecne. Nie jest obowiązkiem umożliwianie komuś takiego czynu i to nie może być akceptowane”. Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary zastrzega, że nie zna dosłownej wypowiedzi ks. Szostka, ale dodaje, iż „jeśli jest to tak interpretowane, to musi być zasadniczo odrzucone”.

W dalszej części wywiadu kard. Müller jednoznacznie rozwiewa nadzieje niektórych środowisk na zmianę stanowiska Kościoła w sprawie dopuszczenia do Komunii osób rozwiedzionych, żyjących w powtórnych związkach. Przypomina, że to kwestia wierności słowu Bożemu i że nie można udzielić dyspensy od praw Boskich. „Słowa Jezusa na ten temat są jasne” – mówi. I dodaje: „Nie jesteśmy panami ponad objawioną wiarą”.

« 1 »

Zobacz także

 • ks. M. Polak
  25.06.2014 23:27
  kard. Muller myli dwie rzeczy: nierozerwalność małżeństwa, wynikającą z Ewangelii oraz dyscyplinę kościelną, związaną z dopuszczeniem do przyjęcia Komunii św. Kiedyś wg dyscypliny kościelnej nie udzielano komunii zabójcy. Nawet wtedy, kiedy żałował za grzech. Dziś zabójców dopuszcza się do komunii św., co nie oznacza, że zmieniło się przykazanie - nie zabijaj. A zatem dopuszczenie do przyjmowania komunii św. przez osoby rozwiedzione nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa. Podobnie nie powinien Kardynał wypowiadać się na temat ks. prof. Szostka, kiedy jego wypowiedzi nie zna.
  doceń 0
 • zdziwiona
  26.06.2014 19:24
  "W dalszej części wywiadu kard. Müller jednoznacznie rozwiewa nadzieje niektórych środowisk na zmianę stanowiska Kościoła w sprawie dopuszczenia do Komunii osób rozwiedzionych, żyjących w powtórnych związkach. Przypomina, że to kwestia wierności słowu Bożemu i że nie można udzielić dyspensy od praw Boskich. "-> a to szkoda, że ludzie rozwiedzeni nigdy do komunii nie przystąpią, a znam człowieka, który po święceniach diakonackich dyspensę dostał, do komunii biega. Także księdza, któremu się odwidziało i obecnie żyje z kobietą i ma dzieci także w kościele widuję, jak chodzi do komunii. Tutaj nie obowiązują słowa "nie ma dyspensy od praw Boskich"... Obłuda..
  doceń 0
 • Michael
  27.06.2014 01:42
  a teraz zdziwiona niech odpowie na pytanie: od czego dystspense dostal ow duchowny, i przestanie sie dziwic. Otoz do dyspensa od celibatu nie jest dyspensa od prawa boskiego, tylko zwolnieniem z pewnego zakresu DYSCYPLINY kosciola. Tyle w temacie. To, ze ksiadz nie moze sie zenic jest prawem dyscyplinarnym obrzadku lacinskiego, inne obrzadki np. dopuszczaja ozenek. Celibat nie jest ustanowionym przez Boga, i nie definiuje nijak materii sakramentu swiecen kaplanskich. Natomiast zwolnienie z przyskiegi malzenskiej bylo by rownoznaczne z zanegowaniem sakramentu i dopuszczeniem zdrady przeciwko przysiedze sakramentalnej, wiec przestepstwem przeciko ustanowieniu Boskiemu. Nie widze wiec zadnej paraleli twojego przykladu i poruszonych tu spraw malzenstwa.
  doceń 7
 • o_Onufry
  31.07.2014 17:22
  Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
  Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, świętobliwych oszustów i złodziei, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają renty i emerytury moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [wg Marka Ewangelisty 12,38-40 ]
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL