Uniwersytet, któremu patronuje Najświętsze Serce Pana Jezusa, ma szczególne zadania i wyzwania. O służbie Bogu i prawdzie mówił abp Wiktor Skworc, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele akademickim z racji święta patronalnego KUL.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został pierwszym rektorem. Od początków istnienia zadaniem Uczelni jest służba Bogu i Ojczyźnie - Deo et Patriae. Za swojego patrona uczelnia wybrała Serce Jezusowe.
W ciągu swojej prawie 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływał na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i zagranicą. Dziś jest Uczelnią otwartą na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesności. Obok teologii, filozofii, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych rozwijane są nauki matematyczne i przyrodnicze, by przygotować studentów do pełnej i odpowiedzialnej pracy dla dobra Ojczyzny i Kościoła.
Tegoroczne święto patronalne rozpoczęło się od wręczenia księgi pamiątkowej Universitati serviens ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Wilkowi, długoletniemu rektorowi KUL. Za uczelnię, jej studentów, pracowników i absolwentów modlono się podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca. Witając gościa abp Stanisław Budzik zaznaczył, że tegoroczne święto ma wyjątkowy katowicki rys, poczynając od obecności arcybiskupa Skworca, przez koncert Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, po okładkę najnowszego Gościa Niedzielnego poświęconą KUL-owi.
W auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przedstawiciele tegorocznych absolwentów odebrali dyplomy ukończenia studiów licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich. Natomiast pracownicy otrzymali wyróżnienia w kategorii „Wydarzenie roku akademickiego 2013/2014”.