Nowy numer 33/2018 Archiwum

Księża się uczą

- Misjonarze, którzy nieśli Ewangelię do obcych kultur, uświadamiali sobie jak wielkim skandalem jest podział chrześcijan i jak bardzo odbiera on wiarygodność zwiastunom dobrej nowiny - powiedział abp Stanisław Budzik, podczas otwarcia tegorocznych Duszpasterskich Wykładów Akademickich.

Pierwsze Duszpasterskie Wykłady Akademickie odbyły się na KUL-u w 1935 roku. Tegoroczne odbywają się pod hasłem „Ekumenizm dla ewangelizacji”.

- Zainicjował je ówczesny rektor KUL, ks. Antoni Szymański. Idea tego pomysłu była klarowna. Chodziło o zgromadzenie na uniwersytecie osób świeckich i duchownych wokół idei debaty na temat aktualnych wydarzeń - powiedział ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.

- Jesteśmy wezwani do nowych form ewangelizacji. Ufam, że KUL dziś i jutro stanie się takim miejscem, gdzie będą ważone racje i opinie, a w dyskursie akademickim będziemy na nowo podejmować kwestie skutecznego ewangelizowania, także ludzi młodych - tłumaczył ks. Dębiński.

Dzisiaj z wykładami wystąpili m.in. ks. prof. Przemysław Kantyka i ks. prof. Sławomir Pawłowski.

Szczególnie ciekawy okazał się wykład ks. prof. Przemysława Kantyki, kierownika Katedry Teologii Protestanckiej z Instytutu Ekumenicznego KUL. - Kiedy sięgamy do dekretu soborowego Unitatis redintegratio  znajdujemy praktyczne wskazówki, jak my katolicy, powinniśmy podchodzić do liturgicznych i duchowych praktyk niekatolików. Sam sobór ogłasza, że jest możliwość zbawienia we wspólnotach, które nie są w pełnej jedności z Kościołem katolickim. W związku z tym obrzędy i praktyki w tych wspólnotach są ważne, bo wprowadzają do wspólnoty zbawienia. Duch Chrystusa - jak podkreśla dekret - nie wzbrania się posługiwać nimi jako środkami zbawienia - powiedział ks. Kantyka.

Organizatorzy wyświetlili także film dokumentalny, którego głównym bohaterem był abp senior Bolesław Pylak. Dokument powstał dzięki Telewizji KUL. Organizatorem DWA jest Wydział Teologii KUL i Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Lublinie

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma