Tradycją się staje, że pracownicy Ogrodu Botanicznego zapraszają na specjalne tematyczne spacery, podczas których można nie tylko przyjrzeć się pięknej roślinności, ale i poznać ciekawe historie. Kolejny ze spacerów już 7 września.
Dla dzisiejszych mieszkańców Lublina jest przede wszystkim miejscem wytchnienia i odpoczynku. Mało kto, spacerujący po ogrodzie botanicznym pamięta, że jest to jednostka naukowa UMCS. Idea utworzenia Ogrodu Botanicznego pojawiła się już w pierwszym roku istnienia Uniwersytetu. W 1945 roku prof. Józef Motyka, organizując Zakład Botaniki, oraz prof. Adam Paszewski utworzyli komisję, która miała się zająć realizacją projektu jego utworzenia na terenie majątku Sławinek. Przedłużający się czas uzyskania tej lokalizacji w ramach Planu Wielkiego Lublina był powodem do utworzenia „Ogrodu dendrologicznego” na terenie miasteczka uniwersyteckiego - tzw. stary botanik, a dzisiaj - park. Lokalizacja Ogrodu na Sławinku została zatwierdzona w 1951 roku. Osobliwością Sławinka jest bogato urozmaicony teren, piętrzący się naturalnymi lessowymi wąwozami ok. 40 metrów od poziomu doliny rzeki Czechówki z jej przyległymi stawami i czynnymi źródłami, a dobre gleby i zróżnicowany mikroklimat stanowią właściwe warunki ekologiczne dla dużej bioróżnorodności roślin.
Niecodzienna roślinność, czasem bardzo egzotyczna, stawy, wąwozy, skalniaki - wszystko przeplatane ścieżkami pnącymi się czasami bardzo kręto i malowniczo sprawiają, że zwykłemu spacerowiczowi mogą umknąć najciekawsze rośliny. Dlatego pracownicy ogrodu postanowili organizować spacery tematyczne, by zainteresowanym przybliżać najciekawsze okazy. W wakacje odbył się spacer szlakiem Biblii, podczas którego można było się przekonać, ile roślin opisanych na biblijnych kartach występuje do dziś i do tego można je spotkać w naszym lubelskim ogrodzie. Tym razem spacer ma pomóc w nauce biologii i zrozumieniu różnego rodzaju podziałów i klasyfikacji w świecie roślin. - To okazja do bliższego poznania złożoności świata roślin. Przybliżymy charakterystykę mchów, skrzypów, paproci, sagowców, roślin iglastych i kwiatowych oraz zapoznamy z tajnikami klasyfikacji roślin i z ich jednostkami systematycznymi. Wyjaśnię pojęcia: klasa, rząd, rodzina, rodzaj, gatunek i wskaże zależności między nimi. Ta wiedza na pewno przyda się w szkole. Poza tym wszyscy zainteresowani dowiedzą się, w jaki sposób zmienność w budowie kwiatów, liści, pędów i korzeni daje roślinom szansę na przetrwanie - mówi Agnieszka Dąbrowska, która będzie przewodnikiem. Na chętnych będzie czekać o godz. 15.00 przy wejściu do ogrodu, znajdującym się przy ul. Willowej.