Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wywiad z ks. prof. Krzysztofem Góździem

Ks. prałat prof. dr hab. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II został mianowany przez papieża Franciszka członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Udało się nam porozmawiać z teologiem i spytać o jego pierwsze wrażenia po wyborze. Pytamy również o współczesne zadania, jakie stoją przed teologami katolickimi.

Ks. Rafał Pastwa: To wielkie wyróżnienie dla Księdza Profesora, ale także dla KUL-u i dla całego Lublina.

Ks. prof. Krzysztof Góźdź: A ja bym to sformułował odwrotnie. Wydaje mi się, że bardziej chodzi tu o dowartościowanie teologii polskiej, a szczególnie KUL-u jako renomowanej i znanej na całym świecie uczelni. W nominacji watykańskiej są – moim zdaniem – uwzględnione najważniejsze ośrodki z całego świata, tworzące myśl katolicką w swoich Kościołach lokalnych. Chodzi tu zapewne o jedną teologię, ale o różnych odcieniach. Czuję się zaszczycony i cieszę się, że mogę podjąć współpracę z całym międzynarodowym zespołem Komisji pod kierunkiem prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kardynała Gerharda Ludwiga Müllera.

Co ta nowa funkcja zmieni w życiu Księdza, także tym naukowym?

Zapewne pozwoli mi poznać wiele ważnych osobistości z całego świata, a tym samym być może pozwoli na szerszą wymianę akademicką profesorów i studentów. Uczestniczenie w gronie uczonych w Międzynarodowej Komisji Teologicznej i podejmowanie ważnych dla Kościoła oraz ludzkości tematów podnosi prestiż zarówno ośrodka naukowego, z którego się pochodzi, jak i własnych badań. Mam nadzieję, że podołam tym nowym wyzwaniom.

Czy już wiadomo, kiedy odbędzie się pierwsze spotkanie Międzynarodowej Komisji Teologicznej?

Tak, pierwsze spotkanie będzie miało miejsce od 1 do 5 grudnia b.r., w pierwszym tygodniu Adwentu. Zakwaterowani będziemy w Domu św. Marty, tam, gdzie obecnie mieszka i codziennie celebruje Mszę św. papież Franciszek.

Jakie są dziś palące kwestie, którymi powinna się zająć teraz Komisja?

Chyba najważniejszym problemem jest kwestia przedstawienia bardziej współcześnie prawd wiary i moralności, aby w ten sposób poprawić kontakt kerygmatyczny (przepowiadanie) Kościoła i teologii ze światem. Ważny jest także problem statusu Kościoła we współczesnym życiu państwowym i społecznym. Nieodzowna wydaje się też kwestia zgłębienia antropologii, nauki o człowieku, a także sam problem uwspółcześnienia języka religijnego.

Teologia dogmatyczna jest piękna, a zarazem bardzo precyzyjna. Takim mistrzem w tym zakresie jest emerytowany Papież Benedykt XVI. Co Ksiądz Profesor chciałby powiedzieć początkującym teologom?

Po pierwsze: studiujcie dzieła Ratzingera, które KUL publikuje od dwóch lat w języku polskim. Opera Omnia Benedykta XVI to bowiem źródło wielkiej wiedzy i kuźnia prawdziwej mądrości. Po drugie: poszukujcie i uprawiajcie taką teologię, która nie jest jak moda, krótkotrwała i przemijająca, lecz stanowi faktyczne odkrywanie prawdy objawionej w Jezusie Chrystusie i uwierzeniem Bogu, który w swoim objawieniu mówi do człowieka. Chodzi o konkretną, codzienną, nieustającą współpracę człowieka z Bogiem, a tym samym o ubogacanie siebie samego i nadawanie własnemu życiu realnego sensu. Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym wyraża to następująco: „Chrystus (...) objawia w pełni człowieka samemu człowiekowi i odsłania przed nim jego najwyższe powołanie” (nr 22). Osobowa relacja człowieka w wierze z osobowym Słowem tworzy prawdziwą mądrość, której na imię teologia.

Ks. prof. Krzysztof Góźdź urodził się w Lubartowie w 1955 roku. Jest kapłanem archidiecezji lubelskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1980 roku. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii na podstawie rozprawy zatytułowanej „Struktura języka wiary według Antona Haidera-Grabnera”. Studia doktoranckie odbywał w latach 1981-1987 na uniwersytetach w Eichstätt i Monachium. Studiował również w Rzymie. W 1996 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego teologii na podstawie rozprawy „Teologia historii zbawienia według Oscara Cullmanna”. Tytuł profesora KUL uzyskał w 2007 roku na podstawie dorobku i tzw. książki profesorskiej:„Teologia człowieka. Z najnowszej antropologii niemieckiej” (Lublin 2006).


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy