Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nowoczesne muzeum na Majdanku

Po starym budynku Muzeum na Majdanku nie ma śladu. Jest za to nowoczesne Centrum Obsługi Zwiedzających, które pomaga poznać historię obozu. Można je już zwiedzać, tym bardziej, że trwają właśnie Dni Majdanka.

Centrum Obsługi Zwiedzających to miejsce od którego turyści zaczynają wizytę w Państwowym Muzeum na Majdanku. Do dyspozycji mają punkt sprzedaży publikacji naukowych i salę kinową. Właśnie zakończył się kompleksowy remont gmachu - pierwszy na taką skalę od 40 lat - po którym budynek z 1974 roku jest nie do poznania. Zarówno w środku, jak i na zewnątrz, architekci zdecydowali się na zastosowanie połączenia dominującej bieli z elementami w kolorze czarnym i szarości. Wyszło bardzo nowocześnie i zachęcająco. Pierwsi goście byli zachwyceni zmianami. - Wreszcie w Lublinie doczekaliśmy się nowoczesnego muzeum. Dobrze, że tak się stało akurat w przypadku Muzeum na Majdanku, gdzie co roku przychodzi tysiące turystów z całego świata. Tragiczna historia tego miejsca opowiedziana w nowoczesny sposób, moim zdaniem, bardziej przemawia do wyobraźni, a to, mam nadzieję, powstrzymuje ludzi przed działaniami, które mogłyby przywołać od nowa wydarzenia sprzed lat - mówi Zdzisław Matusik przewodnik.
Podczas Dni Majdanka, które dziś się zaczęły będzie można obejrzeć zbiory, które nie są udostępniane zwiedzającym, a także zapoznać się z historią byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i działalnością muzeum. Zaplanowano prezentację zdjęć przedstawiających zabudowę obozową tuż po wojnie i współczesną, a także wykład omawiający 70-letnią działalność instytucji. Dni Majdanka potrwają do soboty.


 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama