Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ikony i litearutura

Z okazji 25. lecia Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL odbyła się uroczysta sesja naukowa pt. "Slawistyka lubelska i polska – osiągnięcia i perspektywy rozwoju", połączona z panelem dyskusyjnym, a także wystawa ikon autorstwa Katarzyny Bieniasz w atrium Collegium Norwidianum.

Instytut Filologii Słowiańskiej powstał w 1989 roku na bazie działającego od 1981 roku Międzywydziałowego Zakładu Badań nad Kulturą Bizantyjsko-Słowiańską.

Głównym twórcą obu instytucji, zajmujących się badaniami nad historią, literaturą i językami narodów wschodniosłowiańskich, był prof. Ryszard Łużny.

W Instytucie zatrudnionych jest aktualnie 17 pracowników naukowo-dydaktycznych, a na studiach I i II stopnia kształci się niemal 120 studentów. Mają oni do wyboru dwa moduły kształcenia - filologię rosyjską lub ukraińską. Ponadto wybierają specjalizację: rosyjski/ukraiński język komunikacji biznesowej, nauczycielską lub translatologiczną.

Dodatkowo, w tym roku akademickim, w ramach europejskiego projektu „PWP - Kształcenie zawodowe na neofilologiach KUL na potrzeby rynku pracy” mogą uczestniczyć w zajęciach nowej specjalizacji - Komunikacja medialna w polsko-ukraińskiej pracy dziennikarskiej. W ramach tego projektu mogą także zdobyć renomowany certyfikat językowy Centrum Certyfikacyjnego przy Państwowym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Moskwie.

Pracownicy Instytutu Filologii Słowiańskiej KUL prowadzą bezpłatne wykłady dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat kultury, historii, języka i literatury rosyjskiej oraz ukraińskiej. Na taki wykład można przyjechać zarówno na KUL, jak też zaprosić wykładowcę do konkretnej szkoły w Lublinie i poza Lublinem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama