Na terenie Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie przy ul. Lotniczej 1 została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona założycielom Aeroklubu Lubelskiego.
Tablica została zamontowana na wielkim głazie ustawionym tuż przy wejściu do budynku szkoły. Uroczystość jej odsłonięcia stała się okazją do spotkania lubelskich weteranów lotów i skoków spadochronowych oraz pasjonatów lotnictwa.
Pierwsze aeroplany nad Lublinem pojawiły się już po 8 latach od startu pierwszego samolotu na świecie. W 1911 roku lublinianie na własne oczy zobaczyli samoloty, które wylądowały na pl. Wyścigowym (obecnie dzielnica Dziesiąta). Ale na to, żeby w Lublinie powołać aeroklub, trzeba było jeszcze trochę poczekać. Na pomysł jego stworzenia wpadli w połowie lat 20. ub. wieku pracownicy mieszczących się na Bronowicach Zakładów Mechanicznych Emil Plage i Teofil Laśkiewicz. 15 sierpnia 1927 roku grupka pracowników fabryki powołała Koło Miłośników Lotnictwa. Wśród jego założycieli były znane postacie, m.in. Antoni Mroczkowski, as myśliwski z I wojny światowej, i Jerzy Dąbrowski, późniejszy konstruktor samolotu PZL P-37 "Łoś".
Początki nie były, oczywiście, łatwe. Klubowiczom najbardziej doskwierał brak sprzętu. Dzięki wysokim składkom, a także pomocy fabryki i innych instytucji, udało im się zbudować pierwszy samolot. Nazwano go od nazwisk konstruktorów - Dąbrowski, Uszacki - DUS-3. Oblot maszyny odbył się w październiku 1928 roku.
13 kwietnia 1929 r. koło zostało przekształcone w Lubelski Klub Lotniczy z dwoma sekcjami - konstrukcyjną i lotniczo-treningową. Pierwsze lotnisko LKL znajdowało się niemal w centrum Lublina - tam, gdzie jest obecnie os. Bronowice (jedna z ulic na osiedlu nosi obecnie imię Plagego i Laśkiewicza). Przedwojenny Lubelski Klub Lotniczy prowadził działalność w wielu sekcjach zainteresowań, w tym modelarskiej, lotniczo-treningowej, szybowcowej i spadochronowej (wieża do skoków mieściła się na skrzyżowaniu obecnej ul. Spadochroniarzy i al. Racławickich). Lubelscy piloci z sukcesami szkolili się i startowali w zawodach. W 1931 roku aeroklub zorganizował pierwsze na świecie zimowe zawody lotnicze, które odbywają się do dzisiaj. Obecnie wychowankowie Aeroklubu Lubelskiego reprezentują wszystkie dyscypliny lotnictwa.