Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej to jedyna taka szkoła w naszym regionie. Kształci przyszłych pracowników jednej z największych kopalni w kraju - "Bogdanki". Dziś szkoła obchodziła swoje coroczne święto, połączone z ogłoszeniem wyników czwartego już Konkursu Wiedzy o św. Barbarze i Tradycjach Górniczych.
Św. Barbara jest zaliczana do Czternastu Świętych Wspomożycieli – mających stały dyżur nad światem. W Polsce kojarzona przede wszystkim jako patronka górników i dobrej śmierci. Nie przez przypadek szkoła górnicza jest corocznym już organizatorem konkurs wiedzy o św. Barbarze. Jak podkreśla jeden z organizatorów wydarzenia ks. Tomasz Konstanciuk - jego ideą jest przede wszystkim propagowanie wiedzy na temat św. Barbary.
Św. Barbarę uczniowie z Lubelszczyzny, szczególnie ci młodsi, malowali. Nieco starsi próbowali swych sił w przedstawianiu jej na scenie teatralnej, a najstarsi w trzyosobowych zespołach, pokazywali, że patronkę górników znają nie tylko z obrazków. Podczas uroczystego wręczenia nagród laureatom konkursu, obecni byli zarówno uczniowie i nauczyciele, ale także proboszcz paraii św. Barbary ks. Andrzej Lupa, jeden z patronów konkursu, oraz władze Łęcznej i przedstawiciele Bogdanki na czele z wice prezesem Rogerem de Bazelaire. Na uroczystość do Łęcznej przyjechali także górnicy artyści, którzy od lat na swych obrazach przedstawiaja lubelską kopalnię,
Tradycyjnie już w czasie obchodów barbórkowych najmłodsi uczniowie złożyli ślubowanie. Zobowiązali się oni godnie reprezentować szkołę na zewnątrz, dbać o jej honor, współtworzyć jej autorytet oraz czcić i szanować symbole szkoły, miasta i kraju, a także wartości narodowe. Aktu pasowania na pełnoprawnego członka ZSG dokonał dyrektor Arkadiusz Marucha uderzają każdego ucznia kilofem w ramię.