Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w archidiecezji lubelskiej

Lubelski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
lublin.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji lubelskiej → Królewskie przejście

Królewskie przejście przejdź do galerii

Tym razem do trzech króli dołączył czwarty spóźniony, ogromna kadzielnica, barwna gwiazda i tysiące ludzi uczestniczyło w orszaku Trzech Króli, który z placu Zamkowego przeszedł pod lubelską archikatedrę, gdzie uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Orszak  
Orszak
Ulicami Lublina czwarty raz przeszedł Orszak Trzech Króli
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Każdy orszak jest nieco inny. Coraz więcej osób w nim uczestniczy i więcej angażuje się w jego przygotowanie. W tym roku w lubelskim orszaku było kilka nowości. Jedną z nich jest czwarty król. - Legenda mówiąca o czterech królach jest znana w Kościele, zwłaszcza w tradycji niemieckiej – zapewnia ks. dr Ryszard Podpora, szef Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Lubelskiej. Legenda mówi, że czwarty król zabłądził i nie dotarł do Jezusa w dniu jego narodzin. Idąc za gwiazdą spotykał wiele osób potrzebujących, którym próbował pomóc. To opóźniało jego marsz. Jezusa spotkał dopiero wiele lat później już jako skazańca prowadzonego na śmierć. To w Nim rozpoznał Dziecię, do którego zdążał od wielu lat. Przygotowaniem postaci czwartego króla zajęli się uczniowie z lubelskiego Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida, którzy już w ubiegłych edycjach orszaku włączali się w jego przygotowanie. Innym nietypowym elementem była wielka kadzielnica. – Kadzielnica w starożytności to symbol królewski. Tylko władcom i bogom palono kadzidła. Chcąc podkreślić, że Jezus jest zarówno Królem jak i Bogiem uczyniliśmy kadzielnicę jednym z symboli tegorocznego orszaku – mówi ks. Podpora.

Zanim orszak wyruszył odbyło się wspólne kolędowanie, które poprowadził zespół Razem za Jezusem z Pallotyńskiej Szkoły Ewangelizacji  i czytanie Ewangelii. - Razem z Mędrcami chcemy wyrazić naszą radość, że jesteśmy Kościołem, że jesteśmy braćmi i siostrami naszego Ojca w Niebie. Niech nasze serca staną się kadzielnicami gorejącymi dla Jezusa, niech się wzniesie nasza modlitwa jak kadzidło przed oblicze Twoje Panie - mówił abp Stanisław Budzik otwierając Orszak. Za Trzema Królami podążyli mieszkańcy Lublina, którzy z roku na rok coraz liczniej uczestniczą w tym wydarzeniu. - To okazja nie tylko do tego by dać świadectwo swojej wiary, ale i sposobność pokazania dzieciom, że wiara jest radosnym spotkaniem z Bogiem, że jest wokół wielu ludzi, którzy myślą podobnie, wierzą w Boga i nie wstydzą się do Niego przyznać. My od początku, czyli od 4 lat, odkąd orszak idzie ulicami Lublina, bierzemy w nim udział i nie wyobrażamy sobie, by tego dnia nie wyjść na ulicę w królewskich koronach i razem z tysiącami ludzi kolędować i cieszyć się z narodzenia Pana - mówią Agnieszka i Zbyszek Nowakowie.

Po przejściu orszaku do katedry abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy świętej. W homilii mówił, iż Mędrcy byli poszukiwaczami prawdy. Wiedzieli, że niebiosa głoszą dzieła Boga, byli przekonani, że Boga można dostrzec w stworzonym świecie. Jako mędrcy zdawali sobie sprawę, że rozum pozwala odkryć Boga. Zrozumieli jak bardzo Bóg przybliżył się do człowieka stając się małym dzieckiem. Gwiazda poprowadziła ich do Betlejem do ubogich i pokornych pośród, których znaleźli Króla Wszechświata. Bóg nie objawia się w potędze lecz w pokorze swojej miłości. Zwraca się do nas z prośbą by miłość przyjąć, by mogła nas przemienić. Na koniec swojej wędrówki Mędrcy posłuchali tego, co mówi Pismo święte o Mesjaszu. To Boże Słowo jest prawdziwą gwiazdą, która ukazuje nam zawsze właściwą drogę - podkreślał abp Budzik.

 

 

« ‹ 1 › »
Orszak Trzech Króli w Lublinie

WIARA.PL DODANE 06.01.2015

Orszak Trzech Króli w Lublinie

​Ulicami Lublina przeszedł Orszak Trzech Króli, który zgromadził kilka tysięcy ludzi. Zdjęcia: Agnieszka Gieroba /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Gieroba

|

GOSC.PL

publikacja 06.01.2015 13:40

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • LUBLIN
  • ORSZAK TRZECH KRÓLI

Polecane w subskrypcji

  • Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
  • Królowa pękniętej ziemi. Jak w 1925 r. Maryja Piekarska połączyła podzielone granicą śląskie rodziny
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Królowa pękniętej ziemi. Jak w 1925 r. Maryja Piekarska połączyła podzielone granicą śląskie rodziny
  • Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
    • Rozmowa Gościa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
  • „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
    • Kościół
    • Adam Śliwa
    „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X