Nowy numer 24/2018 Archiwum

Lublin się podoba

Obiekt, w którego skład wchodzi kościół św. Stanisława wraz z klasztorem o. dominikanów, obelisk Unii Lubelskiej na pl. Litewskim oraz zamkowa kaplica Trójcy św., jest jednym z trzech polskich pretendentów do zainicjowanego w 2006 r. przez francuskiego ministra kultury, europejskiego odznaczenia.

Unijny program "Znak dziedzictwa europejskiego", który został przekształcony z początkowo międzynarodowego projektu, w inicjatywę unijną, jak czytamy na stronach europarlamentu, jest przyznawany znajdującym się na terytorium Unii obiektom, odgrywającym istotną rolę w historii, kulturze oraz budowaniu Unii. Obiekty kandydujące do znaku muszą wykazać, że spełniają conajmniej jedno z kryteriów: muszą mieć charakter ponadnarodowy lub ponadeuropejski, powinny spełniać ważne miejsce w historii i roli integracji europejskiej oraz rozwijaniu i promowaniu wspólnych wartości. 

Lublin w 2014 r.  z jego zabytkami znalazł się wśród 36 kandydatur przekazanych przez uprawnione państwa, do Komisji Europejskiej. Eksperci zarekomendowali przyznanie Znaku 16 z nich, z czego  Polska jest jedynym krajem UE, który uzyskał aż 3 nominacje. Do tej pory każde państwo mogło zgłosić cztery kandydatury obiektów, których wartość opierała się przede wszystkim na symbolice, a nie na kryteriach estetycznych czy architektonicznych. Od tego roku UE wprowadziła zmiany i w 2015 r. państwa członkowskie będą mogły zgłaszać tylko dwa obiekty. 

Oprócz zabytków Lublina o zaszczytny znak ubiegają się także Stocznia Gdańska oraz Konstytucja 3 Maja. Na wyniki pracy niezależnych ekspertów unijnych musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy, bo ceremonia wręczenia znaku odbędzie się w kwietniu w Brukseli. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma