Nowy numer 25/2018 Archiwum

Jedność? Nie, dziękuję

Może takich, co modlą się w domu o jedność chrześcijan, jest dużo. Tych, co robią to publicznie, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan jest w Lublinie garstka.

Specjalista od ekumenizmu z KUL ks. prof. Sławomir Pawłowski podkreśla, że modlitwy chrześcijan o jedność trwają już ponad 100 lat. To dosyć dużo, jak na to, by informacja o nich rozeszła się po świecie, a zatem dotarła także do Lublina.

Można by zatem przypuszczać, że w kraju, gdzie - mimo licznych zawirowań - chrześcijanie wciąż stanowią większość, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan całkiem sporo osób zechce wziąć udział w punktach programu przygotowanych specjalnie na tę okazję. Okazuje się jednak, że to przypuszczenie jest bardzo dalekie od prawdy.

Od kilku dni w różnych chrześcijańskich kościołach Lublina odbywają się nabożeństwa ekumeniczne, na których frekwencja jest znikoma. Tak sobie myślę, że albo pora wieczorna jest nieodpowiednia, albo informacja nie jest powszechnie znana, a może zaproponowana formuła nie jest interesująca.

By zaproponować coś więcej niż modlitwę, w tym szczególnym tygodniu na KUL zaproszono także gościa ks. Petera Hockena, angielskiego duchownego, z wykładem. I tu jednak, mimo licznych studentów teologii, którzy teoretycznie powinni być zainteresowani tematem, i kolejnych kilkudziesięciu doktorantów z tej dziedziny, słuchaczy prelegenta można było zliczyć na palcach u rąk.

W związku z tym mam nieodparte wrażenie, że jedność chrześcijan przeciętnemu Kowalskiemu zwyczajnie nie leży na sercu. To także wyzwanie dla organizatorów tygodnia, by w przyszłości spróbować znaleźć jakąś inną formułę, bo dotychczasowa po prostu się nie sprawdza.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma