"Rzymskie Pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta" to książka byłej premier i wieloletniej Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanny Suchockiej. Spotkanie z autorką odbyło się w Teatrze Starym. Wzięli w nim udział abp Stanisław Budzik, ks. prof. Alfred Wierzbicki oraz prof. Bożena Wronikowska, historyk sztuki starożytnej i wczesnochrześcijańskiej.
Spotkanie było kolejną z cyklu debat prowadzonych przez Fundację "Ponad Granicami", poświęconych dialogowi miedzy kulturami i religiami, które dominikańska fundacja organizuje w Lublinie wspólnie z prezydentem miasta. Tym razem skupiło się wokół książki „Rzymskie pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta”.
Była premier i ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej opisała w nich 44 rzymskie świątynie z czasów starożytnych, które wierni odwiedzają w Wielkim Poście. Praca jest owocem dwunastoletniego pobytu Hanny Suchockiej w Rzymie. - Najpierw zaczęłam sama po tych kościołach chodzić. Wcześniej musiałam znaleźć je na mapie, sprawdzić jak do nich dojechać - była premier relacjonowała genezę powstania książki. - Po wielu latach nawiedzania ich, doszłam do wniosku, że może warto byłoby te moje doświadczenia spisać.
Pani Suchocka podkreślała jednak, że długo wahała się zanim rzeczywiście postanowiła przelać na papier swoje przeżycia. Książka powstawała przez kilka lat. - Nie chciałam żeby był to teologiczny opis kościołów, bo wiedziałam, że nie napiszę tego dobrze. Doszłam do wniosku, że musi to być książka, która ma być pozycją skierowana do normalnego człowieka żyjącego we współczesnym świecie, który szuka pewnych przeżyć duchowych w normalnym codziennym życiu - opowiadała.
Książka zawiera więc drogę do każdego z kościołów, opis wszystkiego co autorkę w danej świątyni zafrapowało oraz próbę oddania atmosfery tam panującej. Niezwykle ważne są osobiste zamyślenia Hanny Suchockiej nad liturgią z danego dnia. - To są prawdziwe perełki - podkreślał abp Stanisław Budzik - Choć pani premier zastrzega, że nie jest to typowy pełny przewodnik po Rzymie, ja jednak tak pełnego przewodnika jeszcze nie widziałem - zauważał arcybiskup. Biskup pochwalił się także faktem, że książka Hanny Suchockiej towarzyszy mu już trzeci z kolei Wielki Post - Otrzymałem ją od pani premier 18 marca 2013 r - wspominał - Było to akurat dzień przed inauguracją pontyfikatu papieża Franciszka.
Książka jest najbardziej osobistą książką w dorobku Hanny Suchockiej.