Reakcja na przemoc

Notariusze i radcy prawni, adwokaci i prokuratorzy, policjanci i psychologowie będą przez cały tydzień nieodpłatnie udzielali niezbędnej pomocy osobom, które zostały poszkodowane w wyniku różnorodnych przestępstw, np. przemocy w domu czy w szkole.

W poniedziałek rozpocznie się 15. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jego celem jest nagłośnienie pewnych problemów społecznych i pokazanie, gdzie osoby pokrzywdzone mogą uzyskać pomoc.  Istnieją placówki, które pomagają przez cały rok - mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor Centrum Interwencji Kryzysowej. CIK zapewnia przede wszystkim pomoc psychoterapeutyczną, jednak w przyszłym tygodniu, w niektórych kancelariach prawnych czy na komendach policji uzyskać będzie można także poradę prawną, dowiedzieć się, gdzie złożyć trzeba zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, jak wygląda postępowanie prawne, jak wnioskować o przyznanie pełnomocnika z urzędu, gdy sytuacja materialna nie pozwala na opłacenie obrońcy – wylicza Maciej Chorągiewicz, przedstawiciel Okręgowej Rady Adwokackiej.

Dwa lata temu odbyło się w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 200 konsultacji, a rok temu 250. - Liczba potrzebujących porady, a więc pokrzywdzonych, wzrasta – to może niepokoić - mówi Anna Wieczorek, prawnik z Katolickiego Stowarzyszenia Agape w Lublinie. - Jak widać wszystkie środowiska potrafią się zjednoczyć, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie człowieka – dodaje Michał Czerwonka, radca prawny z Agape.

W Lublinie po profesjonalną pomoc prawną czy psychologiczną można udać się do siedziby Agape przy ul. Bernardyńskiej 5. W nadchodzącym tygodniu w filiach tego stowarzyszenia dyżurować będą specjaliści. Mieszkańcy Puław, Chełma, Kraśnika czy Lubartowa będą mogli skorzystać z darmowych porad specjalistów. Najczęstszym powodem zgłaszania się po pomoc do specjalistów jest przemoc. Katolickie Stowarzyszenie Agape w Lublinie pomaga ofiarom przemocy niemal od dziesięciu lat.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..