Jak ułożyć meldunek dla pogotowia, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy oraz jak postępować z osobą nieprzytomną, uczyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie od swych starszych kolegów.
Współczesna medycyna wskazuje na pierwszą pomoc przedmedyczną jako nieocenioną w przypadku zagrożenia życia i zdrowia człowieka. Dlatego tak ważne jest, by już nawet najmniejsze dzieci zapoznawać ze sposobami jej udzielania.
W Gimnazjum nr 7 powstał specjalny innowacyjny projekt edukacyjny opracowany przez nauczycielkę Katarzynę Nagacz, która jest jednocześnie ratownikiem medycznym. Absolwenci podstawówek zdając do "siódemki" mają możliwość wyboru klasy ze specjalnością "ratownictwo przedmedyczne".
- Mamy w swojej szkole aktualnie dwie klasy realizujące projekt "B - jak bezpieczeństwo". To młodzież, która ma w programie zamiast jednej, trzy godziny zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa - wyjaśnia Katarzyna Nagacz, nauczyciel religii oraz edukacji dla bezpieczeństwa.
Gimnazjaliści postanowili podzielić się swą wiedzą i nabytymi umiejętnościami z młodszymi kolegami z sąsiadującej podstawówki. Przez kilka godzin uczyli jak postępować z poszkodowanym przytomnym po urazie, osobą nieprzytomną oddychającą, oraz pokazywali elementy resuscytacji krążeniowo-oddechowej w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.
Już 20 marca w amfiteatrze na Poczekajce młodzi ratownicy będą uczestniczyć w turnieju bezpieczeństwa pod hasłem "Razem, aby Ratować".