Jeszcze w tym roku będziemy mogli szybciej przejechać komunikacja miejską z domu do pracy, a na ulicach Lublina pojawią się długo wyczekiwane trolejbusy, na nowo powstałych trasach.
Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie zapowiada duże zmiany w swojej ofercie przewozowej. Najpóźniej od września br. w naszym mieście zacznie funkcjonować nowy układ połączeń, który "wyprostuje" przebieg wybranych linii, tak aby zminimalizować liczbę linii o dość skomplikowanej trasie. Tym samym podróż z punktu A do punktu B czy to autobusem czy trolejbusem, przebiegnie zdecydowanie szybciej. Pojawią się także nowe połączenia.
Zapowiadane jest również utworzenie tzw. linii priorytetowych, o wysokiej częstotliwości. Będą one na swojej trasie uwzględniałyby dogodne węzły przesiadkowe. Musimy się jednak liczyć z tym że zmiany te wpłyną na zmiany numeracji niektórych linii.
Jak podkreśla rzecznik prasowy ZTM Monika Fisz, przemodelowania w układzie połączeń, mają zoptymalizować obecną ofertę przewozową, i objąć obsługą komunikacyjną rozwijające się części miasta. Chodzi tu przede wszystkim o nowe osiedla mieszkaniowe.
Oprócz tego, że po Lublinie pojedziemy szybciej, to na dodatek będą nas obsługiwały nowe trolejbusy i autobusy - Mamy zakupionych łącznie 70 nowych trolejbusów, w tym 12 przegubowych - informuje Monika Fisz - Wszystkie pojazdy posiadają dodatkowy napęd w postaci baterii akumulatorów (50 pojazdów) oraz silnika spalinowego (20 pojazdów).
Alternatywny napęd pozwala trolejbusom na jazdę odcinkami ulic nie wyposażonymi w trakcję trolejbusową. Na ten moment ZTM posiada 61 trolejbusów. Dostawa pozostałej ilości 9 pojazdów zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku.
Już wkrótce możemy liczyć także na powiększenie się obszaru objętego komunikacją trolejbusową. Projekt unijny "Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego" zakłada w tym roku rozbudowę tras trolejbusowych wraz z systemem zasilania trakcji oraz przebudową ulic i skrzyżowań. Długość nowych odcinków ma wynieść ponad 26 km, co łącznie da blisko 60 km trakcji trolejbusowej.
O tym, z których przystanków autobusy czy trolejbusy powinny odjeżdżać częściej, oraz gdzie potrzebne są nowe linie komunikacji miejskiej, będziemy mogli w dużej mierze zadecydować sami. W drugim kwartale tego roku ZTM planuje konsultacje społeczne, które wpłyną na nowy układ połączeń. Przed wdrożeniem nowych połączeń ZTM zapowiada też szeroką kampanię informacyjną, by jak najlepiej przygotować mieszkańców do nadchodzących zmian.