Oni nie potrzebują litości

Koordynator festiwalu podkreśla ciągłą potrzebę zmiany mentalności społeczeństwa w podejściu do osób niepełnosprawnych.

Michał Stanowski zajmuje się tym projektem od 25 lat. Wychował się w rodzinie teatralnej. Rozpoczął pracę w jednym z domów kultury. W 1989 roku poproszono go by poprowadził grupę teatralną w ośrodku specjalnym w Lublinie.

Dostrzegł ogromne problemy i potrzeby tego środowiska. Twierdzi, że osoby niepełnosprawne nie potrzebują naszej litości, ale oczekują współpracy. Dlatego stworzył ruch "Nieprzetarty Szlak".

„Nieprzetarty Szlak” jest obecnie ruchem międzynarodowym, którego podmiotami są trzy grupy działające na tych samych poziomach: artyści niepełnosprawni, instruktorzy i wolontariusze.

– Ideą ruchu jest pewna zmiana społeczna, ale przez to, co już umiemy. Z jednej strony chcemy dokonywać zmian przez organizację imprez artystycznych dla osób niepełnosprawnych, z drugiej przez eventy i konferencje oraz spotkania z instruktorami i wreszcie przez pracę z wolontariuszami. Mówiąc wprost nie ma szans, aby ruch „Nieprzetartego Szlaku” działał bez wolontariuszy – mówi Michał Stanowski, koordynator Międzynarodowego Festiwalu „Nieprzetarty Szlak”.

– Zobaczyłem jak ogromne są problemy i potrzeby tego środowiska. Z drugiej strony pomyślałem, że teatr i scena są tymi przestrzeniami, które mogą wiele zmienić. Założyłem teatr „Promienistych”, ale postanowiłem te działania rozciągnąć na całe województwo – opowiada Stanowski.

– Bardzo często ludzie się litują nad niepełnosprawnymi. Jednak służba nie może przerodzić się z miłosierdzia i partnerstwa w litość – tłumaczy.

Na próbę przyjechała także grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Kraśniku. – Razem z Katarzyną Serwacką prowadzimy Teatr „Wojtuś”, teatr osób niepełnosprawnych. Jest on jednym z najstarszych teatrów tego typu na Lubelszczyźnie. Od początku swego istnienia „Wojtuś” jest nieprzerwanie uczestnikiem festiwalu „Nieprzetarty Szlak”. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu zaprezentujemy spektakl zatytułowany: „Oni”, nawiązujący do problemów ludzi mieszkających na kontynencie afrykańskim – tłumaczy Adam Kowal, nauczyciel Zespołu Szkół nr 4 w Kraśniku.

Międzynarodowy Festiwal „Nieprzetarty Szlak” w Lublinie rozpocznie się już 17 kwietnia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..