W diecezji lubelskiej od kilku lat zgłasza się około 300 chętnych, by sprawdzić swoją wiedzę na temat poszczególnych ksiąg Pisma Świętego.
W tym roku młodzi muszą wykazać się znajomością Dziejów Apostolskich, Ewangelii św. Łukasza i Księgi Jonasza.
- Co roku wyznaczane są inne księgi. Niektóre uważane za bardzo trudne, inne za łatwiejsze. Nie znaczy to jednak, że do tzw. łatwych ksiąg są łatwe pytania - mówi Marcin Chlebica z Civitas Christiana, które jest organizatorem konkursu.
Młodzi ze szkół ponadgimnazjalnych, do których skierowany jest konkurs, przygotowywali się do niego od kilku miesięcy.
- To przede wszystkim praca uczniów, którzy czytają Pismo Święte wraz z komentarzami do poszczególnych ksiąg i przypisami. Chcę jednak podkreślić, że przygotowanie do takiego konkursu to nie tylko "wykucie" na pamięć pewnych informacji, ale przede wszystkim spotkanie ze Słowem Bożym - mówi s. Małgorzata Serafinko urszulanka SJK przygotowująca młodzież z Liceum im. Staszica w Lublinie.
Uczestnicy konkursu podkreślają, że czas przygotowania był dla nich czasem szczególnej bliskości z Panem Bogiem. - Nie da się czytać Słowa Bożego i pozostać obojętnym na to, co ono przekazuje. Treści, które tam są zawarte przynaglają do czynienia dobra i wpływają na nasze życie. Niezależnie od tego, jaki będzie wynik naszych zmagań, czas poświęcony na poznanie Biblii nie jest czasem zmarnowanym - podkreślają uczestnicy.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej składa się z trzech etapów. Pierwszy to etap szkolny, drugi diecezjalny, trzeci ogólnopolski. Do tego ostatniego wchodzi trzech najlepszych uczestników z etapu diecezjalnego.
Konkursy Wiedzy Biblijnej, w których uczestniczą młodzi ludzie, odbywają się w Polsce od 19 lat.