Choć otwarty rok temu, to z przyczyn technicznych miał przerwę w działaniu. Aktualnie wystartował z nowym programem dla mieszkańców Kaliny, ale także dla wszystkich chętnych lublinian.
Społeczny Dom Kultury Narnia jest chyba pierwszym miejscem kulturalnym, gdzie pracownicy bardziej niż na kulturę, wskazują na słowo "dom".
Instytucja powołana do życia przez dwie organizacje: Fundację T.E.A.M. Teatrikon oraz Stowarzyszenie Cytadela Syriusza stawia sobie przede wszystkim za zadanie, obudzenie w mieszkańcach chęci tworzenia wspólnie tzw. trzeciego miejsca.- Aby prawidłowo funkcjonować, oprócz pracy i domu, potrzebujemy miejsca, w którym będziemy mogli rozwijać się, odpoczywać czy zwyczajnie spotkać ze znajomymi - mówi Darek Figura, współtwórca Narnii. - Bardzo nam zależy, by nasz "dom" był takim miejscem, do którego przychodzi się nie tylko na zajęcia. Marzymy, by ludzie chcieli z nami współtworzyć tę przestrzeń i by czuli się za nią odpowiedzialni - dodaje Ola Iwańska, która od początku zaangażowana jest w działalność Narnii.
W Narnii, do której już za chwilę będzie się wchodziło jak do szafy, mile widziany jest każdy - i starszy i zupełnie mały. W salach, noszących znane wszystkim fanom prozy C.S. Lewisa nazwy jak Hol Feniksa, Sala Wielkiego Lwa, Przestrzeń Narnii czy Sala Faunów i Sala Driad, już można uczyć się sztuk plastycznych, obsługi komputera - te zajęcia specjalnie kierowane są do seniorów - i robienia tynków glinianych.
Dla miłośników teatru organizowane są także zajęcia teatralne, a zmęczeni rodzice już wkrótce będą mogli znaleźć tu chwilę relaksu zarówno dla siebie jak i swoich pociech.
Zajęcia w Narnii zostały podzielone na cykle związane z porą roku. Aktualnie rozpoczyna się letnia edycja spotkań zatytułowanych "Witamy w Narnii".
Jak informują pracownicy Narnii, w "domu" codziennie się coś dzieje i każdy w wolnej chwili może do Narnii zajrzeć, choćby po to, by wypić kawę czy poczytać dobrą książkę. W Holu Feniksa co piątek można także pograć w dużej grupie w gry planszowe, ale gdyby ktoś chciał przyjść indywidualnie, to także może skorzystać z zasobnych w gry dwóch szaf Narnii.
Więcej o nietypowym domu kultury już wkrótce w papierowym wydaniu GN.