Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bilans doświadczeń

25 lat temu 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin. Zakład Samorządów i Polityki Lokalnej UMCS wraz z Urzędem Miasta Lublin przygotował konferencję naukową poświęconą doświadczeniom funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.

Wśród prelegentów dwudniowej konferencji jest ponad 50 osób, w tym naukowcy z kilku ośrodków akademickich w Polsce m.in. z: Uniwersytetu Gdańskiego, Warszawskiego, Szczecińskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Zielonogórskiego czy Łódzkiego.

Zaproszeni zostali również przedstawiciele administracji lokalnej z Ukrainy. - Znaczenie samorządu jest dzisiaj, w normalnym demokratycznym państwie prawa, nie do przecenienia - mówił podczas otwarcia spotkania rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski - Dlatego dzisiejsza konferencja jest bardzo ważna.

Obecny na konferencji prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwrócił uwagę na fakt, że 25 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego to rozwój Polski na niespotykaną skalę - Jeśli dziś zapytać o kondycję tego 25-latka, to mogę powiedzieć, że jest bardzo dobra - przekonywał prezydent - Oczywiście nie oznacza to, że wszystko jest dobrze. Warto jednak spojrzeć na polską transformację przez kilka niezwykle udanych projektów ustaw.

Krzysztof Żuk podkreślił także, że ostatnie 25 lat to także czas jego osobistego zaangażowania w pracę samorządu terytorialnego. - Model samorządu który wdrażaliśmy, w dużej mierze był skuteczny dzięki dobremu prawu - wyjaśniał. - Być może autorzy ustawy o samorządzie terytorialnej są najlepszymi ojcami sukcesu w jakim jest dziś polski samorząd terytorialny - zauważył Krzysztof Żuk - Psucie prawa samorządowego zaczęło się dopiero po 10 latach od istnienia samorządu. Na szczęście te dziesięć lat wystarczyło by stworzyć silne fundamenty - dodał prezydent.

Prof. Grzegorz Janusz dziekan Wydziału Politologii UMCS zwrócił uwagę na fakt, że 25 lat temu bardziej idealizowaliśmy ówczesne możliwości niż mieliśmy świadomość czym ten samorząd będzie. - Gdyby jednak oceniać za i przeciw powstaniu samorządów,  to plusów byłoby zdecydowanie więcej - podkreślił prof. Janusz. Dziekan politologii zwrócił uwagę, że jednym z problemów, który zawsze stoi przed ekipą samorządową, jest aktywność mieszkańców, która jest bardzo różna w różnych jednostkach - Mamy generalnie zbyt dużą w dalszym ciągu bierną część społeczeństwa, która nie uczestniczy w żaden sposób w działalności wspólnoty lokalnej, którą tworzą zwłaszcza samorządy gminne.

Zgromadzeni na dwudniowej konferencji, będą dyskutować m.in. o reformie administracji publicznej o organizacji i ustroju samorządu terytorialnego w Polsce, o gospodarce finansowej i efektywnym zarządzaniu finansami w jednostkach samorządu oraz o partycypacji społecznej na poziomie lokalnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy