Podpisanie Unii Lubelskiej miało znaczenie historyczne w dziejach naszego kraju. Ten fakt został doceniony w projekcie realizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Podejmując się realizacji projektu Kanon Miejsc Historycznych, wyszliśmy z założenia, że powinny do niego należeć miejsca, których poznanie przybliży jak najpełniejszy obraz historii Polski i wartości kulturowych naszego dziedzictwa - mówią organizatorzy przedsięwzięcia.
Kanon Miejsc Historycznych prezentowany jest na specjalnie do tego celu stworzonej stronie internetowej. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że projekt ten jest badawczo inspirujący, a zarazem mobilizujący aktywność środowisk regionalnych oraz że może wywołać wiele dyskusji, dlatego przewidzieliśmy możliwość zgłaszania do niego uwag. Będzie to możliwe właśnie za pośrednictwem wspomnianej wyżej strony. Kanon jest więc projektem otwartym - podkreślają jego twórcy.
Miasto Lublin znalazło się na mapie miejsc w projekcie Kanon Miejsc Historycznych w związku z wydarzeniem historycznym, jakim było zawarcie unii polsko-litewskiej w 1569 r., która rozpoczęła nowy etap w dziejach obu państw. Wyróżnione zostały także zachowane w krajobrazie miasta obiekty materialne, reprezentujące idee Unii, tj. Zamek Lubelski i Kaplica Trójcy Świętej.