List intencyjny w sprawie podjęcia współpracy pomiędzy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II a Instytutem Pamięci Narodowej - Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu został podpisany na KUL.
Mając na uwadze, że IPN został utworzony m.in. w celu kształtowania świadomości społeczeństwa polskiego dotyczącej najnowszej historii Polski oraz rolę, jaką w okresie PRL odegrał Katolicki Uniwersytet Lubelski, strony umowy zadeklarowały wolę podjęcia współpracy oraz prowadzenia wspólnych działań mających na celu opracowanie historii KUL w okresie PRL.
Utworzony zostanie wspólny zespół redakcyjny, który ustali zakres tematów do opracowania i zaprosi wybranych autorów do opracowania poszczególnych części publikacji.
Obie instytucje podejmą działania zmierzające do uzyskania pełnego i sprawnego dostępu do materiałów archiwalnych, w celu umożliwienia autorom zgromadzenia niezbędnego materiału badawczego.
Wyniki prac zostaną opublikowane w publikacji wydanej wspólnie przez KUL i Oddział IPN w Lublinie, najpóźniej w II kwartale 2018 roku.
Historia najnowsza KUL opracowana we współpracy z IPN pozwoli ukazać działalność uniwersytetu w rzeczywistości komunistycznej - zarówno zmagania władz, pracowników i studentów, jak i zawierane kompromisy, realia funkcjonowania - represje stosowane przez aparat władzy, inwigilację osób i organizacji, a także dorobek uczelni i jej rolę we współczesnych dziejach Polski.
W podpisywaniu umowy KUL reprezentował rektor ks. prof. Antoni Dębiński a IPN - prezes dr Łukasz Kamiński.